Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Najbliższy współpracownik papieża Franciszka przyjedzie do Łomży

Główne zdjęcie
Ksiądz kardynał Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej

Ksiądz kardynał Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej i jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka przyjedzie do Łomży. Kardynał Parolin ma przewodniczyć przyszłotygodniowym święceniom biskupim pochodzącego z diecezji łomżyńskiej ks. prał. dra Marka Zalewskiego, którego Ojciec Święty dwa miesiące temu wyniósł do godności arcybiskupiej i mianował Nuncjuszem Apostolskim w Zimbabwe, w Afryce.

Kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej w Polsce będzie przebywać od 31 maja do 4 czerwca. Pierwszym punktem wizyty będzie właśnie udzielnie w Katedrze Łomżyńskiej sakry biskupiej nowemu nuncjuszowi apostolskiemu w Zimbabwe, ks. Markowi Zalewskiemu. Święcenia biskupie odbędą się w sobotę 31 maja br. o godz. 17.00. Głównym konsekratorem będzie ksiądz kardynał Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, a współkonsekratorami ksiądz biskup Janusz Stepnowski, Biskup Łomżyński i ksiądz biskup Romuald Kamiński, biskup pomocniczy Ełcki.
- Uroczystości święceń biskupich Nuncjusza Apostolskiego – naszego Rodaka, reprezentującego w swej posłudze Ojca Świętego i obecność w naszym mieście Księdza Kardynała Pietro Parolina, najbliższego współpracownika Papieża, są niepowtarzalną okazją wyrażenia przez cały Kościół Łomżyński duchowej więzi ze Stolicą Apostolską – napisał ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, wikariusz generalny kurii diecezjalnej w specjalnym słowie do wiernych, które ma być odczytane w najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach Łomży.  -  Dlatego też zapraszamy mieszkańców Łomży: kapłanów, osoby świeckie z ruchów i stowarzyszeń, wspólnot modlitewnych, kół różańcowych, Rodzinę Radia Maryja i wszystkich którzy mogą przybyć tego dnia do Katedry, do udziału w tej historycznej uroczystości. Niech przejawem naszej dojrzałości duchowej będzie wspólna modlitwa pod przewodnictwem Sekretarza Stanu w intencji Kościoła powszechnego i nowego Nuncjusza Apostolskiego. 

Z Łomży Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej uda się do Warszawy, gdzie 1 czerwca będzie uczestniczył w VII Święcie Dziękczynienia przy Świątyni pw. Świętej Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich w Warszawie. Świętowanie to będzie miało charakter szczególny, gdyż jest jednym z czterech ogólnopolskich dziękczynień za kanonizację Jana Pawła II. W poniedziałek 2 czerwca kard. Pietro Parolin wygłosi krótki wykład i będzie uczestniczyć w uroczystości upamiętniającej 25-rocznicę wznowienia stosunków dyplomatycznych miedzy Stolicą Apostolską i Polską. Ważnym punktem wizyty Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej będzie jego udział 4 czerwca w uroczystej Mszy Świętej w Archikatedrze Warszawskiej z okazji 25-rocznicy historycznych zmian ustrojowych w Polsce. Uczestniczyć w niej będą przedstawiciele najwyższych władz Rzeczypospolitej z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Przewidziane jest też odrębne spotkanie z przedstawicielami polskich władz. 

Arcybiskup z Kościoła Łomżyńskiego
Arcybiskup Nominat  ks. prał. Marek Zalewski ma 51 lat. Pochodzi z parafii Janówka pod Augustowem. Został wyświęcony na księdza w maju 1989 roku w Katedrze Łomżyńskiej, przez ówczesnego biskupa łomżyńskiego Juliusza Paetza. Jeszcze w tym samym roku przeprowadził się do Włoch. W 1991 roku rozpoczął studia na Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie i Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Cztery lata później już jako doktor prawa kanonicznego został attache Nuncjatury Apostolskiej w Republice Środkowoafrykańskiej i Republice Czad. W trakcie 19-letniej pracy w dyplomacji watykańskiej był m.in. sekretarzem Misji Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ, radca Nuncjatury w Londynie, Berlinie i Bangkoku.  
Ksiądz Marek Zalewski jest kolejnym księdzem z diecezji łomżyńskiej, który zrobił karierę w dyplomacji watykańskiej. Wcześniej, przez 36 lat pracował w niej pochodzący z Miastkowa pod Łomżą, abp Marian Oleś (ur. 8 grudnia 1934, zm. 24 maja 2005 w Warszawie). Był on m.in nuncjuszem apostolskim w Iraku i Kuwejcie w latach 1987–1991, w Kazachstanie, Uzbekistanie, Kirgistanie i Tadżykistanie w latach 1994–2001, oraz w Słowenii i Macedonii w latach 2001–2002.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę