Urzędnicy gminy Łomża pod lupą prokuratury
Śledczy z Prokuratury Rejonowej w Wysokiem Mazowieckiem wyjaśniają sprawę rzekomych nieprawidłowości przy realizacji inwestycji związanych z oświetleniem dróg w gminie Łomża. Inwestycje były prowadzone w latach 2008 i 2009, a teraz możliwości popełniania przestępstw przy ich realizacji dopatrzyli się policjanci. - Postępowanie prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko komuś – podkreśla prokurator Maria Kudyba, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łomży, zaznaczając, że zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury wpłynęło z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
- Postępowanie prowadzone jest w związku z podejrzeniem przekroczenia uprawnień i poświadczenia nieprawdy w dokumentach przez urzędnika gminy – mówi prokurator Kudyba. - Jest w początkowej fazie. Postanowienie o wszczęciu śledztwa zostało wydane 25 marca.
Zarówno prokuratura jak i policja, która przekazała materiały prokuraturze nie zdradzają szczegółów sprawy.
- To były własne materiały policji z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, które skierowaliśmy do oceny prokuratury – tłumaczy Andrzej Baranowski, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Białymstoku
Policjanci materiały te pierwotnie przekazali do Prokuratury Rejonowej w Łomży, ale ta wyłączyła się z ich rozpatrywania, dlatego sprawę przekazano do prokuratury w Wysokiem Mazowieckiem.
Zgodnie z artykułem 271 kodeksu karnego:
§ 1. Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.