Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

70-lecie zdobycia Monte Cassino

Prezentacją filmu pt. „Monte Cassino 1944” w reżyserii prof. Zbigniewa Wawera w Łomży uczczono 70-lecie zdobycia przez Polaków wzgórza Monte Cassino we Włoszech. Po zaciętych walkach Drugi Korpus Polski, dowodzony przez generała Władysława Andersa, przełamał tam niemiecką obronę i otworzył aliantom drogę na Rzym. - W armii generała Andersa walczyli mieszkańcy tej ziemi, z Łomży i Ziemi Łomżyńskiej wywiezieni wcześniej przez sowietów na Sybir – mówi poseł Lech Kołakowski, który wspólnie z majorem Krzysztofem Rabkiem, dowódcą Warsztatów Technicznych Łomża zorganizował spotkanie w Centrum Katolickim przy parafii pw. Krzyża Świętego.

Walki o wzgórza Monte Cassino i stojący na nich klasztor benedyktynów zaliczane są do najtrudniejszych walk w czasie drugiej wojny światowej. Broniący się tam Niemcy od stycznia do maja 1944 roku odparli trzy ataki wojsk alianckich, w których uczestniczyły oddziały amerykańskie, angielskie, francuskie, hinduskie i nowozelandzkie. Dopiero ofensywa  Drugiego Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa zakończyła się zdobyciem górskiego masywu.  18 maja 1944 roku przed południem nad Monte Cassino zawisła polska flaga. W bitwie zginęło 924 żołnierzy Drugiego Korpusu, 2930 zostało rannych a 345 zaginęło. 
- To bardzo ważna data w historii Polski i polskiego oręża – mówił poseł Lech Kołakowski przed projekcją filmu „Monte Cassino 1944”, który w Centrum Katolickim oglądało kilkadziesiąt osób. - Dziś oddajemy hołd wszystkim, którzy walczyli i oddali życie za wolność Polski. 

Prezentację filmu poprzedziła modlitwa za bohaterów spod Monte Cassino podczas mszy świętej w kościele Krzyża Świętego, w której uczestniczyły m.in. poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej nr 4 im. gen. Władysława Andersa i SP nr 5, której młodzież przed filmem zaprezentowała krótki montaż słowno-muzyczny śpiewając m.in. „Czerwone maki na Monte Cassino”.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę