Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Na ludową nutę w Zbójnej

Ogromnym zainteresowaniem publiczności i wykonawców cieszył się niedzielny Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej. Słuchaczy przyciągnęły na stadion pod lasem: piękna słoneczna pogoda, imprezy rekreacyjne i gwarantująca dobrą zabawę muzyka na żywo. Wykonawcy rywalizowali zaś o nagrody i rzecz najważniejszą - udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie. Były też występy pozakonkursowe, m.in. Kurpiowski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej zaprezentował fragmenty nowego programu, który będzie miał premierę jesienią i ukaże się również na płycie.

Organizowana od lat, przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży i Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej, impreza ma przede wszystkim kultywować tradycje żywego, autentycznego folkloru kurpiowskiego: śpiewania, muzykowania na odchodzących w niepamięć instrumentach, gwary i tańca. Równie ważne jest przypominanie tych tradycji mieszkańcom regionu oraz ich popularyzacja, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia. W tym roku sprzymierzeńcem organizatorów okazała się pogoda, dzięki czemu wyjątkowo liczna publiczność oklaskiwała występy 35 zespołów i solistów. Było wśród nich sporo przedstawicieli młodzieży, co dobitnie świadczy, że ludowe tradycje są wśród niej wciąż żywe – zwłaszcza, kiedy dochodzą do tego rodzinne powiązania.
– Mam to szczęście, że mam dziadka i mamę, którzy są bardzo zainteresowani folklorem i sztuką naszego regionu i to oni mnie do tego popychają – mówi gawędziarz Przemysław Przestrzelski z Łomży. – Podoba mi się to, nie uciekam od tego i uważam, że wielu innych młodych ludzi powinno też się zainteresować folklorem i brać w tym czynny udział – bo jest to coś wartego i godnego uwagi!
– Zdecydowałyśmy się na te występy, żeby kontynuować tradycję, która była zapoczątkowana przez dawne pokolenia i chcemy, żeby przetrwała – dodaje Joanna Babińska z Dziewczęcego Ludowego Zespołu Śpiewaczego „Laskowianki” z Laskowca Starego. – Spotykamy się z osobami, które nam mówią, że to jest nienowoczesne, przestarzałe, ale my się tym nie przejmujemy – sprawia nam to przyjemność i chcemy to wykonywać!
Poza licznymi wyróżniającymi się występami konkursowymi, które oceniało jury w składzie: Jerzy Białobrzeski - choreograf Zespołu Tańca Ludowego „Ostrołęka”, Teresa Pardo - folklorystka, wieloletni pracownik ROK i  Józef Zyśk - kierownik pracowni folkloru WOAK w Białymstoku, były też inne wydarzenia. Jednym z nich był występ Kurpiowskiego Zespołu Śpiewaczego ze Zbójnej.
– Obydwa zespoły z gminy Zbójna, z Kuzi i ze Zbójnej, przygotowują program artystyczny w ramach wsparcia ze środków unijnych – mówi Renata Krajewska, dyrektor GOK w Zbójnej i jednocześnie śpiewaczka w zespole. – Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu wójta gminy Zbójna Zenona Białobrzeskiego, w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich z podejścia Lider – kraina mlekiem i miodem płynąca z Małego Płocka. Była to tylko część przygotowywanego programu, część będzie też pokazana w Wiśle, planujemy też nagrać płytę, a we wrześniu pokażemy całość na Jesiennych Prezentacjach Kulturalnych.
– Dzisiejszy przegląd w Zbójnej to eliminacje do Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie, który odbędzie się 15 czerwca – dodaje Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK w Łomży. – Zespoły chcąc dostać się do Nowogrodu muszą ze sobą konkurować – kwalifikujemy tylko najlepszych w swych kategoriach! Wysokość nagród nie jest zbyt wysoka, cenniejsza jest ta przepustka do Nowogrodu, gdzie konkurencja będzie znacznie większa i będą występować wyłącznie laureaci pierwszych i drugich miejsc w eliminacjach. W tym roku po raz pierwszy mamy prywatnego fundatora nagrody. Jest to wnuk Bolesława Olbrysia (muzyka i lutnika z Dębnik, żyjącego w latach 1907-1993 – red.), Marek Olbryś, a nagroda 500 zł zostanie przyznana najlepszej kapeli tego przeglądu. Chciałbym, żeby stało się to wzorem do naśladowania dla potomków innych znanych muzyków, którzy zapisali się znacząco w historii naszego regionu! – dodaje dyrektor Cholewicki.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę