Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Giełczyn - ocalić od zapomnienia.

Grupa osadzonych z Czerwonego Boru pod kierownictwem wychowawców prowadziła prace porządkowe na miejscu pochówku bezimiennych ofiar, mieszkańców ziemi łomżyńskiej zamordowanych przez hitlerowców podczas ostatniej wojny w lesie koło Giełczyna. Pamięć o jednym z największych w Polsce masowych grobów powoli ulega zatarciu...

Lasy koło Giełczyna niedaleko Łomży były miejscem masowych zbrodni popełnianych na ludności ziemi łomżyńskiej przez hitlerowców podczas ostatniej wojny. Według różnych szacunków pogrzebano tu ok 12 tys. zamordowanych mieszkańców tych terenów. Najwięcej bo ok 7 tys. pochodzenia żydowskiego. Dokonywano tu również masowych egzekucji. Często ofiary grzebane były żywcem. Giełczyński cmentarz, to kolejne miejsce związane z martyrologiczną przeszłością regionu, którym zaopiekowali się osadzeni. 
- Więźniowie uporządkowali chwasty i dziko rosnące krzewy, tak by odkryć zarys kwatery cmentarnej, otoczonej rozpadającym się ogrodzeniem – opowiada por. Dariusz Śmiechowski z zakładu w Czerwonym Borze. - Niestety, wyraźnie widać, że miejsce to od dawna jest zapomniane. Z pewnością nie prowadzono tu żadnych prac mających na celu utrzymania tego miejsca w porządku, a przecież jak wspomniano na wstępie jest to jedna z największych mogił wojennych w Polsce. 
Porucznik Śmiechowski podkreśla, że uprzątnięcie mogiłek w lesie giełczyńskim odbyło się w ramach realizacji programu readaptacji osadzonych POZNAJ SWÓJ REGION, który to program ma na celu włączanie się osadzonych w życie kulturalne i działalność społecznikowską „małych ojczyzn”, jak również rozbudzanie postaw patriotycznych.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę