wtorek, 17 października 2017 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Kolejne odkrycie przy areszcie śledczym

Sześć jam grobowych, w nich szczątki ponad trzydziestu ofiar, zostało odnalezionych podczas prac wykopaliskowych prowadzonych przez IPN przy białostockim areszcie śledczym.

Od początku tygodnia ekipa złożona z archeologów, medyków sądowych, antropologów i historyków pod nadzorem prokuratora z oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prowadzi badania na terenie dawnego ogrodu przywięziennego. 

Ciała tu zakopane to ofiary zarówno sowieckiej i niemieckiej okupacji, jak i powojennych służb komunistycznych - ocenia wstępnie dr Marcin Zwolski, historyk z białostockiego oddziału IPN. Jamy grobowe znajdują się na różnej głębokości. W jednej z nich odkryto do tej pory kilkanaście szczątków kobiet, dzieci i niemowląt, w dwóch innych - na głębokości zaledwie jednego metra odnaleziono szkielety mężczyzn, również wojskowe oficerki. 

Białostocki IPN we współpracy z Polską Bazą Genetyczną tworzy bazę DNA krewnych ofiar z czasów wojny i lat późniejszych. Przez porównanie materiału genetycznego możliwe będzie ustalenie tożsamości ofiar pogrzebanych przy białostockim areszcie. Każdy, kto podejrzewa, że jego bliski mógł zginąć w tym miejscu w latach 1939 - 56 powinien zgłosić się do Instytutu Pamięci Narodowej.

Prace wykopaliskowe i ekshumacje będa trwały przez kolejne trzy tygodnie.

170919012406.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0