Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Kolejne odkrycie przy areszcie śledczym

Sześć jam grobowych, w nich szczątki ponad trzydziestu ofiar, zostało odnalezionych podczas prac wykopaliskowych prowadzonych przez IPN przy białostockim areszcie śledczym.

Od początku tygodnia ekipa złożona z archeologów, medyków sądowych, antropologów i historyków pod nadzorem prokuratora z oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prowadzi badania na terenie dawnego ogrodu przywięziennego. 

Ciała tu zakopane to ofiary zarówno sowieckiej i niemieckiej okupacji, jak i powojennych służb komunistycznych - ocenia wstępnie dr Marcin Zwolski, historyk z białostockiego oddziału IPN. Jamy grobowe znajdują się na różnej głębokości. W jednej z nich odkryto do tej pory kilkanaście szczątków kobiet, dzieci i niemowląt, w dwóch innych - na głębokości zaledwie jednego metra odnaleziono szkielety mężczyzn, również wojskowe oficerki. 

Białostocki IPN we współpracy z Polską Bazą Genetyczną tworzy bazę DNA krewnych ofiar z czasów wojny i lat późniejszych. Przez porównanie materiału genetycznego możliwe będzie ustalenie tożsamości ofiar pogrzebanych przy białostockim areszcie. Każdy, kto podejrzewa, że jego bliski mógł zginąć w tym miejscu w latach 1939 - 56 powinien zgłosić się do Instytutu Pamięci Narodowej.

Prace wykopaliskowe i ekshumacje będa trwały przez kolejne trzy tygodnie.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę