Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Japonia w Łomży?

Główne zdjęcie
Mieczysław Czerniawski, prezydent Łomży i Jarosław Chrzanowski prezes firmy IT Card

Obecnie z systemu Finger Vein w codziennych transakcjach korzystają miliony Japończyków. To technologia powstała na początku XXI wieku i opiera się na niepowtarzalnym dla każdego człowieka, niezależnie od rasy, płci czy wieku, wzorze naczyń krwionośnych pod skórą. Wykorzystując ją Japończycy płacą np. za zakupy. Teraz japońska firma Hitachi wspólnie z polską IT Card chcą, przy uciesze władz, wdrożyć ją na wielka skalę w Łomży. - Dzięki temu, po przyłożeniu palca do czytnika będzie można realizować transakcje nie tylko w bankomatach czy pobierać zasiłki, ale realizować usługi w Łomży, jak komunikacja miejska i bilety na basen MOSiR - mówi Jarosław Chrzanowski (lat 42) prezes firmy IT Card, który z prezydentem Mieczysławem Czerniawskim podpisał list intencyjny w sprawie rozpoczęcia prac nad partnerstwem publiczno-prywatnym, z nadzieją na finansowanie przedsięwzięcia ze środków Unii Europejskiej.

W liście tym obie strony zapowiadają negocjacje, mogące potrwać około trzech miesięcy, zawiązanie partnerstwa i analizę wykonalności i opłacalności projektu.
– Chcemy skok cywilizacyjny wykorzystać dla rozwoju miasta i jako szansę w staraniach o dofinansowanie unijne – mówił prezydent Mieczysław Czerniawski.
IT Card to dziś drug w Polsce firma pod względem liczby obsługiwanych bankomatów i terminali płatniczych. 
- Korzenie IT Card są w Łomży, gdzie zatrudniamy prawie 70 osób, dlatego wybraliśmy to miasto na rozpoczęcie projektu technologicznego w dziedzinie biometrii – podkreśla prezes Chrzanowski. -  Podtrzymuję niezachwianą wolę inwestowania w podstrefie Specjalnej Suwalskiej Strefy Ekonomicznej. Cieszę się, że w Łomży są już tereny SSSE.

Japońska technika już jest
- Finger Vein to technologia powstała na początku XXI w. w Japonii, aby odejść od odcisków palców, źle kojarzących się Japończykom – tłumaczy Tadeusz Woszczyński, dyrektor regionalny na Europę Centralną i Wschodnią japońskiego koncernu Hitachi. - W Polsce również pobieranie odcisków palców źle się kojarzy. Chodziło także o to, aby nie można było pobrać znaku identyfikacyjnego linii, na przykład, pozostawionego na szklance z wodą. Obecnie z systemu Finger Vein w codziennych transakcjach korzysta 45 milionów osób w Japonii i Turcji. W tym tygodniu przedstawimy nowość globalną FV. 
Owiana jeszcze tajemnicą „nowość globalna” Hitachi ma mieć też związek z rozmowami, jakie IT Card i władze Łomży rozpoczęły w ratuszu.
Maciej Pezowicz, dyrektor departamentu obliczeń i rozliczeń IT Card w Łomży, dodaje, że przy Szosie Zambrowskiej firma uruchomiła już pierwszy bankomat z systemem biometrii FV. 

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę