Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Naród istnieje „z kultury” i „dla kultury”

- W tej przestrzeni województwa podlaskiego nie ma lepszego mecenasa (remontu zabytków – dop. red.) niż samorząd województwa – mówi ks Jarosław Stefaniak, dziś proboszcz parafii w Tykocinie, który przez lata jako proboszcz maleńkiej parafii w Niedźwiadnej pod Szczuczynem, także z wykorzystaniem dotacji z samorządu województwa, przywracał dawny blask miejscowej świątyni wybudowanej ponad pół tysiąca lat temu. Dziś w szkołach katolickich w Łomży podpisano kolejne umowy na dofinansowanie przez samorząd województwa prac przy zabytkach diecezji łomżyńskiej. W sumie tylko do Łomży z tego źródła trafi niemal 150 tysięcy złotych, a niemal tyle samo do parafii w regionie. - Jestem przekonany, że przekazane przez samorząd województwa środki dobrze przysłużą się do ochrony i umacniania regionalnego dziedzictwa, w którego tworzeniu od tysiąca lat uczestniczy kościół katolicki – mówi ks biskup Tadeusz Bronakowski wspominając słowa świętego Jana Pawła II - naród istnieje „z kultury” i „dla kultury”.

O dotację z samorządu województwa na prace przy obiektach znajdujących się w rejestrze zabytków w tym roku starało się niemal 70 podmiotów – głównie parafii, ale także gmin czy osób prywatnych. Ostatecznie 900 tysięcy złotych rozdzielono na ponad 40 zadań. 
- W poprzednich latach było tych środków więcej - nawet 1,5 mln zł, ale chcę podkreślić, że to nie są pieniądze europejskie, ani z budżetu państwa, tylko środki własne samorządu województwa – mówił Jacek Piorunek, członek zarządu województwa, który podopisywał umowy z beneficjentami programu.  
Wśród projektów z Łomży najwyższą dotację (34 tys. zł) z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku w tym roku otrzyma Opactwa Mniszek Benedyktynek. Pieniądze przeznaczone są na remont elewacji budynku kościoła i ściany północnej klasztoru zbudowanego w latach 1857-63 r.. Samorządowa dotacja pokrywa tylko niewielką część kosztów zadania, które szacowane są na niemal 175 tys zł. 30 tys zł dotacji trafi na remont zabytkowej elewacji pochodzącego z końca XIX wieku budynku Katolickiej Bursy Szkolnej przy placu Papieża Jana Pawła II, a 25 tys zł na drugi etap remontu holu wejściowego oraz klatek schodowych z odtworzeniem zabytkowego charakteru wnętrza obiektu w Katolickim Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, ul. Sadowa 12. 
- Ten budynek powstał w stylu art-deco i chcemy go odtworzyć – mówiła Bożena Śliwowska, dyrektor szkoły podkreślając, że to już 5 etap prac w zabytkowym Domu Katolickim dofinansowywanych przez samorząd województwa.  
Dzięki tegorocznej dotacji z Urzędu Marszałkowskiego odnowiono już posadzki w kościele Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Krzywe Koło 3. Dotacja w wysokości 12 tys zł. pokryła prawie połowę kosztów.
- W tym roku świętujemy 400-lecie Kapucynów w Łomży i siłą rzeczy wielkich przedsięwzięć w kościele nie możemy realizować, ale te nas nie ominą – mówił ojciec Mirosław Ferenc, gwardian klasztoru podkreślając, że na remont czeka dach świątyni, ale konieczne jest także osuszenie jej fundamentów. 
Władze samorządowe województwa przeznaczyły także 10 tys zł na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej remontu elewacji zabytkowego budynku Pałacu Biskupiego w Łomży (z 1925 r.).
- Z dotacją z samorządu w ubiegłym roku remontowaliśmy dach Pałacu Biskupiego, a teraz czas na kolejne prace. Chcemy wpisać Pała Biskupi w ścieżkę edukacyjną, która obejmuje Dom Katolicki, Katedrę i Muzeum Diecezjalne – mówił ks Dariusz Dąbrowski, ekonom diecezjalny.

Dotacje od samorządu województwa na prace renowacyjne przy zabytkach trafią także do kilku parafii w regionie. W kościele w Piątnicy 25 tys zł ma zostać przeznaczone na wzmocnienie konstrukcji maswerkowych okien kościoła z 1914 r. 
- To już kolejny etap remontu kościoła, w którym chyba najbardziej modlimy się o obwodnicę Łomży i Piątnicy – mówił proboszcz piątnicki ks Szczepan Dobecki podkreślając, że wykonane ekspertyzy jednoznacznie wskazują, że mikropęknięcia w świątyni są spowodowane przez ruch samochodów jakie odbywa się przebiegającą w pobliżu drogą krajowa nr 61.  
Poza Piątnicą dotacje otrzymały także parafie z diecezji łomżyńskiej: w Drozdowie 20 tys zł zostanie przeznaczone na prace konserwatorskie obrazów „Wniebowzięcia N.M.P.” z 1890 r i „Matki Bożej Ostrobramskiej” z 1949 r., w Wąsoszu 30 tys zł na zakończenie prac konserwatorskich przy wschodniej elewacji ceglanej zabytkowego kościoła parafialnego z 1534 r., w Szczuczynie 10 tys zł na wykonanie projektu budowlanego odwodnienia zabytkowych obiektów klasztoru (XVII w.) i kościoła  (początek XVIII w.) oraz zagospodarowania terenu przyległego, w Turośli 30 tys zł na trzeci etap remontu kościoła z 1871 r., w w Tykocinie 25 tys zł na konserwację Obrazu Matki Boskiej „szlacheckiej”.
- Tegoroczne prace jakie mamy zaplanowane przy kościele w Tykocinie opiewają na 800 tysięcy złotych – mówił proboszcz parafii ks Jarosław Stefaniak, podkreślając jednocześnie wielkie znaczenie mecenatu samorządu województwa w restaurowaniu zabytków sakralnych regionu.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę