Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Afera śmieciowa jest prawdziwa mówią radni i żądają odpowiedzi

Główne zdjęcie
Radny Maciej Głaz i radna Bernadeta Krynicka

Afera śmieciowa zdominowała pierwszą część środowej sesji Rady Miasta Łomża. Dopytywali o nią radni w szczególności Maciej Głaz i Bernadeta Krynicka. - Mogę się opierać tylko i wyłącznie na doniesieniach medialnych, bo odpowiedzi na moją poprzednią interpelację z poprzedniej sesji oczywiście nie otrzymałem. Wygląda na to, że o śmieciach trudno się cokolwiek dowiedzieć w naszym mieście – mówił radny Głaz przedstawiając przez kilka minut kolejne pytania nasuwające się po lekturze tekstów dotyczących afery śmieciowej. - Proszę o odpowiedzi na te pytania i te z poprzedniej sesji nawet jeśli są one niewygodne.

Radni dopytywali prezydenta o podejmowane działania w związku z ujawnionym przez nas dwa tygodnie wcześniej pismem (zobacz tu) jaki po kontroli na miejskim wysypisku śmieci w Czartorii koło Miastkowa do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku i prezydenta Łomży wysłała łomżyńska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wytykając szereg ujawnionych nieprawidłowości. 
- Panie prezydencie w naszym miejskim składowisku inne ceny są ustalane dla mieszkańców Łomży a inne dla mieszkańców Ostrołęki – pytał radny Maciej Głaz nawiązując podawanej przez nas informacji, że ostrołęcka firma za przywożone śmieci do kompostowania płaciła „zaskakująco niską cenę - 5 zł za Mg odpadów”, podczas gdy w oficjalnym cenniku opłata ta wynosiła niemal 183 zł za Mg (czyli za tonę). 
- Ja rozumiem, że pan prezydent, dyrektor, prezesi nie martwią się o to jakie będą koszty ostatecznie tej afery śmieciowej, bo jest to afera śmieciowa, bo ich pobory i premie wpłyną na konta bez problemu, a mieszkańcy Łomży będą więcej płacili za śmieci, albo za wodę, albo za ogrzewanie – mówił radny wskazując, że łomżyński MPWiK musiał za wiele milionów złotych budować spalarnię osadów ściekowych, a osady z Ostrołęki były przywożone na łomżyńskie wysypisko pod Miastkowem. 
Także radna Bernadeta Krynicka „w związku z tym, że pan prezydent nie udostępnił mi protokołu z kontroli” dopytywała m.in. o informacje „jakie zostały podjęte działa personalno-dyscyplinarne”. 
Odpowiadając na te pytania prezydent Mieczysław Czerniawski mówił, że sprawa nie jest jeszcze zakończona. Że w tej chwili jest na etapie zarządu urzędu marszałkowskiego, który ma wyliczyć ewentualną opłatę podwyższoną za korzystanie ze środowiska i że dopóki nie ma ostatecznej decyzji nie chce podejmować żadnych rozstrzygnięć. 
- Jeżeli państwo chcecie mieć wgląd do protokołu WIOŚ to proszę bardzo, ale to nie jest ostateczny dokument – mówił prezydent Czerniawski zobowiązując się, że po wszystkim przedstawi radnym informację na ten temat komplementarną informację. - Nie zapomniałem o kierownictwie MPGKiM w sensie oceny, ale wyniki tej oceny przygotuję i decyzję podejmę po konkretnych już ustaleniach.
- Cieszę się bardzo, że pan po miesiącu namysłu udostępni protokół kontrolny – mówiła radna Krynicka. - Ten dokument już jest i nikt tam w nim nic nie zmieni – dodała radna prosząc, aby wobec niepełnych odpowiedzi udzielonych przez prezydenta w trakcie sesji, odpowiedzi na jej interpelacje, podobnie jak na interpelacje radnego Głaza, zostały udzielone na piśmie.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę