Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 13 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Unijne miliony na wsparcie turystyki pod Łomżą

Główne zdjęcie
Stok w Rybnie

To jest już największa atrakcja turystyczna w okolicy Łomży, a będzie jeszcze większa. Stację narciarską w Rybnie czeka gigantyczna rozbudowa. Wszystko dzięki unijnej dotacji – 6 mln zł - jaką ma otrzymać właściciel. Projekt rozbudowy stacji narciarskiej w Rybnie właśnie przeszedł pozytywnie ocenę merytoryczną urzędników z marszałkostwa. - W przyszłym tygodniu zarząd województwa formalnie podejmie decyzję o przyznaniu dofinansowania – mówi Jacek Piorunek, członek zarządu województwa. - Cieszę się bardzo, że projekt został pozytywnie ocenionych przez naszych ekspertów, bo to przedsięwzięcie prawdziwie pobudza turystykę w okolic Łomży.

Stok w Rybnie
Stok w Rybnie

Stacja narciarska w Rybnie powstała 8 lat temu. Właściciel stoku Mirosław Jankowski do samego początku zakładał, że potrzeba tu znaczących inwestycji, aby stoki w Rybnie stały się atrakcyjne nie tylko dla mieszkaniowców pobliskiej Łomży, ale także dla narciarzy z Białegostoku czy Warszawy. Największym dotychczas przedsięwzięciem było uzyskanie formalnej zgody na podwyższenie stoku. Aby móc to zrobić należało zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, a procedura okazała się wyjątkowo czasochłonna. Na szczęści udało się. Teraz na inwestycję potrzeba kilkunastu milionów złotych. Właściciel stara się o 6 milionów złotych unijnej dotacji z „resztówek” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 na rozwój turystyki. Wniosek o pieniądze na rozbudowę Stacji Rybno właśnie przeszedł pozytywnie ocenę merytoryczną i jak zapowiada Jacek Piorunek, członek zarządu województwa nie ma już żadnych przeszkód, aby zarząd województwa mógł przyznać unijną dotację. 

W Rybnie jak w górach
Góra na której usytuowany jest stok zostanie podwyższona o 15 metrów, a jej podnóże opuszczone o ponad 5 metrów. Aby to zrobić trzeba przewieźć 285 tysięcy metrów sześciennych ziemi. Dzięki temu na stoku powstaną cztery trasy zjazdowe w tym o długości  ponad 400 metrów, a różnica poziomów wyniesie ponad 50 metrów. Na górę narciarzy wciągać będą dwa wyciągi orczykowe, ale także wwiezie ich tam prawdziwa kolejka krzesełkowa. Łącznie w ciągu godziny na górę będą mogły one wwieźć ponad 3 tysiące narciarzy. Na stoku zostanie także zamontowany profesjonalny system naśnieżania ze specjalistyczną wieżą chłodniczą z wanną, w której schładzana ma być woda wykorzystywana do naśnieżania stoku do temperatury 1ºC.

Pensjonat w Grzymałach Szczepankowskich
Stacja Narciarska Rybno to nie jedyny projekt z Łomży, który pozytywnie przeszedł ocenę ekspertów. Na liście do dofinansowania jest także wniosek złożony przez  PUH Centrum  Budownictwa Krzysztof Mroczkowski. Dotyczy on budowy pensjonatu wraz z zapleczem turystycznym w Grzymałach Szczepankowskich pod Łomżą. Ogólna wartość inwestycji szacowana jest na 13,6 mln zł, a unijne wsparcie jakie firma ma otrzymać przekracza 5,5 mln zł.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę