Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Koncert dla świętego Jana Pawła II

Niedzielną kanonizację Jana Pawła II uczczono w Łomży uroczystym koncertem w kościele ojców kapucynów. Złożyły się nań fragmenty „Pieśni o Bogu ukrytym” i „Tryptyku rzymskiego” autorstwa Papieża Polaka w wykonaniu, wyborze i opracowaniu Dariusza S. Wójcika oraz popularne pieśni i utwory religijne z „Barką” na czele, zaśpiewane przez Jacka Szymańskiego oraz obu śpiewaków w duecie. Solistom towarzyszyła orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. – Mamy przewodnika, mamy świętego, mamy pasterza, który żyje! – podkreślał gwardian o. Mirosław Ferenc. – Ten szczególny i wyjątkowy wieczór to uwielbienie Boga za dar wielkiego rodaka Jana Pawła II i wspólna pieśń chwały śpiewanej Panu! – To dzień szczególnego i bardzo ważnego dla nas wszystkich wydarzenia, więc i koncert był niezwykły – czuło się tę wyjątkową atmosferę! – dodaje Jan Miłosz Zarzycki.

Przytulny kościół parafii pw. Matki Bożej Bolesnej zapełnił się w niedzielę po wieczornej mszy świętej rzeszą wiernych, którzy wspólną modlitwą i pieśnią chcieli wyrazić swą radość z kanonizacji Jana Pawła II. Okazja była tym bardziej wyjątkowa, że ten szczególny koncert był jednocześnie jednym z elementów jubileuszu łomżyńskich kapucynów. 
– Dzień kanonizacji Jana Pawła II to dzień szczególny! – podkreśla Dariusz S. Wójcik. – Kiedy był papieżem zawsze robiliśmy koncerty przypominające rocznicę jego wstąpienia na Stolicę Piotrową, związane z jego urodzinami czy później ze śmiercią – zawsze je celebrowaliśmy. Do tego dochodzi okrągła, 250 rocznica przybycia do Łomży i misji Braci Mniejszych Kapucynów, co czyni ten wieczór jeszcze bardziej wyjątkowym!
Dlatego też program koncertu został opracowany z ogromnym pietyzmem, z odpowiednio dobranymi akcentami klasycznymi, religijnymi, ale też i świeckimi. Orkiestra wykonała więc kilka kompozycji instrumentalnych wybitnych kompozytorów jak J.S. Bach, Vivaldi czy Jarzębski, zabrzmiały też pieśni i arie skomponowane przez Mozarta czy Schuberta oraz utwory lżejsze, jak „O sole mio” czy „Non ti scordar di me” (O nie zapomnij mnie) zaśpiewane przez wywodzącego się z Łomży tenora Jacka Szymańskiego.
– W 1991 r., kiedy Ojciec Święty był w Łomży miałem zaszczyt śpiewać podczas uroczystej mszy świętej na placu przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego – mówi Jacek Szymański. – Po 20 latach, kiedy Ojciec Święty już nie żył, w katedrze łomżyńskiej odbył się specjalny koncert Filharmonii Kameralnej jemu poświęcony, do udziału w którym też mnie zaproszono. Dzisiaj nastąpiła kanonizacja Jan Pawła II i to dla mnie bardzo wzruszające przeżycie, że śpiewam dla niego w Łomży! 
Cenionego śpiewaka w „Ave Maria” Donizettiego wsparł swym dźwięcznym basem Dariusz S. Wójcik, obaj soliści zaśpiewali też wspólnie dwa utwory finałowe: ukochaną przez św. Jana Pawła II „Barkę” oraz „Abba ojcze”, w którym to bardzo aktywnie wtórowała im publiczność. Zgromadzeni w świątyni z ogromnym skupieniem słuchali też słów papieża, mistrzowsko interpretowanych przez  Dariusza S. Wójcika. 
–  „Pieśń o Bogu ukrytym” napisał jeszcze Karol Wojtyła, poemat „Tryptyk rzymski” to właściwie jedyne dzieło literackie jakie stworzył papież Jan Paweł II – to opowieść o człowieku, którego życie zostało namalowane piórem papieża poety – wyjaśnia Dariusz S. Wójcik. – To teksty bardzo filozoficzne, bardzo zawiłe, ale jak się człowiek w nie wgłębi, ma to wszystko sens!
– Darek tak logicznie podaje ten filozoficzny tekst, że słuchając go człowiek sobie od razu uzmysławia, co natchniony Duchem Św. autor chciał nam przekazać w Starym Testamencie! – dodaje Jacek Szymański.
Tę duchową ucztę zakończył bis w postaci powtórnie wykonanego „Ave Maria”. Było też coś dla ciała – wyborne kremówki, od 15 lat symbol rodzinnych Wadowic polskiego papieża, które smakowały zarówno starszym jak i najmłodszym. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk, Marek Maliszewski

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę