Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Laury i nagrody dla następców Jana Kulki

Główne zdjęcie
I nagroda Grażyna Moroz

Grażyna Moroz z Gorzowa Wielkopolskiego zdobyła nagrodę główną  w wysokości 2000 zł w 12. edycji Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki. Jury przyznało też pięć innych nagród i wyróżnień, w tym 1000 zł poetce Agnieszce Marek z Bielska – Białej za wiersz „Zaklęcia” o tematyce łomżyńskiej. Nagrody jak co roku wręczono zwycięzcom konkursu w siedzibie jego organizatora, Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych, podczas, połączonego z występami artystycznymi, uroczystego ogłoszenia werdyktu jury. – Gdy zabrakło Jana Kulki okazało się, że brakuje takiego twórczego zamieszania wokół poezji – podkreśla Roman Borawski, dyrektor MDK – DŚT. – Zrobiło się pusto i postanowiliśmy zorganizować taki konkurs po to, żeby zapełnić tę pustkę kolejnymi, młodymi twórcami!

Roman Borawski
Roman Borawski
Justyna Zakrzewska, Mariusz Grajko, Maciej Ruszczyk, Anna Starachowska
Justyna Zakrzewska, Mariusz Grajko, Maciej Ruszczyk, Anna Starachowska
Henryk Gała
Henryk Gała
wyróżnienie Magdalena Sadowska-Maciejewska
wyróżnienie Magdalena Sadowska-Maciejewska
III nagroda Ewa Włodarska
III nagroda Ewa Włodarska
III nagroda Robert Wieczorek
III nagroda Robert Wieczorek
II nagroda Piotr Zemanek
II nagroda Piotr Zemanek
Nagroda za wiersz o tematyce łomżyńskiej - Agnieszka Marek
Nagroda za wiersz o tematyce łomżyńskiej - Agnieszka Marek
Barbara Kulka, Roman Borawski
Barbara Kulka, Roman Borawski
Paweł Janas
Paweł Janas
Paweł Janas
Paweł Janas

Konkurs Poetycki im. Jana Kulki ma przede wszystkim przypominać jego wybitnego patrona: poetę, pisarza i animatora życia kulturalnego. Jan Kulka (1937-2000) poświęcał wiele czasu na różnorakie działania propagujące piękno mowy ojczystej i poezji, zwłaszcza wśród młodzieży, dlatego upamiętniający go poetycki konkurs jest czymś bardzo wskazanym.
i cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku nadesłano nań z całej Polski aż 267 zestawów wierszy, z których juty w składzie: Henryk Gała, Andrzej Gnarowski i Waldemar Smaszcz, wybrało sześcioro laureatów. 
– Obserwuję z roku na rok zmiany i falowania pewnych nastrojów, sposobów podejścia do tego, czym jest zapisywanie świata w poezji – podkreśla przewodniczący jury, poeta Henryk Gała. – Tegoroczny konkurs dostarczył teksty, które bardzo silnie zaznaczają swoją obecność w czasie teraźniejszym, a jury ma nadzieję, że wybrało najlepsze wiersze!
Bezapelacyjną zwyciężczynią okazała się polonistka Grażyna Moroz z Gorzowa Wielkopolskiego, która wyjechała z Łomży bogatsza o dwa tysiące zł., ufundowane przez Zakłady Spożywcze BONA, głównego sponsora konkursu od początku jego istnienia. 
– Te akurat teksty są plonem moich doświadczeń, przeżyć osobistych i to postanowiłam zwerbalizować i zapisać – mówi Grażyna Moroz. – A piszę od dosyć dawna, tyle, że nie startuję w konkursach. To mój pierwszy większy sukces – tak się szczęśliwie złożyło, być może pomaga mi w tworzeniu to, że jestem polonistką, ale trudno mi to jednoznacznie stwierdzić. Na pewno jestem na co dzień bliska literaturze, czytam, trochę też piszę.
II nagrodę w wysokości 700 zł, ufundowaną przez MDK-DŚT, otrzymał inżynier Piotr Zemanek z Bielska – Białej, wcześniej laureat kilkudziesięciu innych konkursów poetyckich.
Nagrodą trzecią podzielili się, otrzymując po 500 zł, od Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, mający już na koncie pewne osiągnięcia poetyckie i pierwsze publikacje Robert Wieczorek z Kielc oraz poetka i animatorka cyklicznych Artystycznych Zderzeń, Ewa Włodarska z Krakowa. Wyróżniono też zestaw wierszy warszawianki Magdaleny Sadowskiej-Maciejewskiej, nagradzając ją sumą 300 zł od Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, zaś 1000 zł od prezydenta Łomży za wiersz o tematyce łomżyńskiej zdobyła polonistka po filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim, laureatka kilkudziesięciu konkursów, publikująca w pismach i na portalach literackich, autorka tomiku „Wpuść mnie wpuść”, Agnieszka Marek z Bielska – Białej.
– Jestem tu dzisiaj po raz pierwszy w życiu i wiedzę o Łomży mogłam czerpać tylko z różnych dostępnych źródeł – mówi Agnieszka Marek. – Ten łomżing – nieszczęsny lub szczęsny, jak kto woli – był na pewno bodźcem. Natomiast chciałam w swoim wierszu pokazać, że Łomża nie powinna kojarzyć się li jedynie z tym hasłem reklamowym!
– Chodziło o to słowo „łomżing”, które stało się dźwiękowym i neologicznym stygmatem Łomży i może to ono utrzymuje nasze miasto na tym niebywale przepełnionym rynku reklam – dodaje Henryk Gała. – W każdym razie to słowo weszło już do współczesnej polszczyzny!
Imprezę uświetnił pokaz spektaklu „Trzy drzewa” Warsztatu Terapii Zajęciowej Zakładów Spożywczych BONA oraz recital jednego z najwybitniejszych akordeonistów młodego pokolenia Pawła Janasa, który wykonał m.in. kompozycje własne oraz Jana Sebastiana Bacha oraz Domenico Scarlattiego. Atrakcją wieczoru była też przygotowana przez Barbarę Kulkę ekspozycja dotycząca życia i twórczości jej męża.
– Początkowo konkurs był skierowany do lokalnego środowiska, ale szybko się rozkrzewił na całą Polskę, a kiedy pojawił się internet to już nie było siły, żeby to zatrzymać, mieliśmy nawet laureatkę z Madrytu! – podkreśla dyrektor Borawski, zapowiadając już kolejną edycję cieszącego się coraz większym prestiżem konkursu. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę