Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Jan Paweł II na Wielkanoc 2014 w kościele Krzyża Świętego

Główne zdjęcie
Bp Tadeusz Bronakowski święci pokarmy

Setki kolorowych, tradycyjnych święconek stanęły na długiej ławie - prawie tak długiej jak nawa główna - w kościele pod wezwaniem Krzyża Świętego w Łomży. Po krótkim błogosławieństwie ksiądz Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej, poświęcił przyniesione w udekorowanych serwetkami koszyczkach pokarmy. Na modlących się wiernych i przystrojone kwitnącymi baziami, zielonymi borówkami i żywymi kwiatami koszyczki z jajkiem, kiełbasą i chlebem spoglądał z okna nad Grobem Pańskim Jan Paweł II. Jego bliską kanonizację w Niedzielę Miłosierdzia po Wielkanocy przypomina wystawa zdjęć z pielgrzymki do Łomży w czerwcu 1991 r.


Biskup Tadeusz Bronakowski pobłogosławił chleb, wędliny i wszelkie pokarmy oraz jajka, którymi z rodziną i gośćmi będziemy dzielić się w niedzielę wielkanocną, a niektórzy także w poniedziałek. W oknie nad papieską figurą, podobnym do tego w Watykanie, widoczne są pamiętne słowa Jana Pawła II z roku 1978, w początkach jego niemalże 27-letniego pontyfikatu : „Nie lękajcie się – świętości”. - W czasie świątecznym odwiedza naszą świątynię więcej wiernych mieszkańców, którzy przybywają także z zagranicy, dlatego chcieliśmy teraz przypomnieć każdemu, że wszyscy jesteśmy jednako wezwani do świętości – tłumaczy ksiądz Andrzej Godlewski, proboszcz parafii pw. Krzyża. Świętego. - Wystawiając nad Grobem Pańskim takąż jasną figurę Jana Pawła II w bieli chcieliśmy również pokazać, że Papież Polak jako człowiek stary i schorowany, gdy nie mógł nawet swobodnie mówić, powiedział nam najwięcej. O kondycji człowieka w świecie współczesnym...
Symbolicznej adoracji Jezusa Chrystusa pod postacią chleba w monstrancji, przesłoniętej białym welonem, dokonywali przedstawiciele kilku grup zawodowych, m.in., strażacy, celnicy, policjanci, ratownicy medyczni z Grupy Ratowniczej Nadzieja, młodzież z Klubu Myśli Patriotycznej oraz ministranci. Najwięcej przychylnych komentarzy wywołali przebrani za rzymskich legionistów malcy, ponieważ taka straż przy Grobie Pańskim zdarza się, nie tylko w Łomży, niezwykle rzadko.
- Niezwykłe dla Polaków są te święta wielkanocne i następująca po nich niedziela Miłosierdzia Bożego, kiedy powinniśmy zadawać sobie ważne pytania: czy tęsknię za świętością, czy kroczę drogą świętości, czy pomagam bliźnim żyć w świętości – mówi ks. bp Tadeusz Bronakowski. - Jeśli na pytania odpowiadam sobie „tak”, to Bogu dzięki, ale jeśli „nie”, to mam szansę, gdyż w oczach naszego Stwórcy, Zbawcy nigdy nie jesteśmy przegrani. Zawsze możemy próbować poprawy życia.
Biskup Tadeusz Bronakowski przypomina myśl Jana Pawła II (1920 - 2005), którego kanonizacja odbyć się ma w Rzymie już 27. kwietnia 2014 roku, że świętośc nie polega na czynieniu rzeczy niezwykłych, ale na niezwykle starannym podchodzeniu do codziennych, zwykłych, szarych  obowiązków. Moc przemiany życia duchowego i wartość społeczną ma uświęcająca codzienność... 

Robert M. Derewońko

200829104429.jpg
Foto: Bp Tadeusz Bronakowski święci pokarmy
Foto:
Foto: Bp Tadeusz Bronakowski święci pokarmy
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Fot. Bartosz Zalewski
Foto: Fot. Bartosz Zalewski
Foto: Fot. Bartosz Zalewski
Foto: Fot. Bartosz Zalewski

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę