Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Czaszka i kości nieznanego człowieka na Browarnej

Robotnicy z łomżyńskiej firmy Sanbud odkryli w wykopie na ulicy Browarnej – jak początkowo myśleli – zwykły, duży kamień, który po chwili okazał się... czaszką. - Natychmiast, około godziny dziewiątej rano, powiadomiliśmy pracowników Urzędu Miejskiego w Łomży i policję – relacjonuje kierownik robót Antoni Żelechowski. - Nasi pracownicy mieli właśnie zasypywać doły wokół nowo zbudowanego kolektora deszczowego w pobliżu ulicy Sosnowej, gdy na głębokości około półtora metra pojawiły się szczątki nieznanego człowieka... Od razu przerwaliśmy tutaj wszystkie prace.

Dalsze prace wykopaliskowe w ciągu ulicy Browarnej, gdzie kładziona jest kanalizacja deszczowa od ulicy Nowogrodzkiej w kierunku ulicy Wojska Polskiego, były prowadzone już w obecności prokuratora. Koparka najpierw zdejmowała duże warstwy ziemi wokół masywnych kręgów betonowego kolektora, potem dwaj robotnicy wykopywali szpadlami wyłaniające się z ziemi kolejne kości. Były wśród nich kości udowe i piszczele oraz kilkadziesiąt mniejszych. Wszystkie zostały zabrane około godziny 12. w plastikowym futerale na zwłoki przez pracowników jednej z łomżyńskich firm pogrzebowych.
- Archeologiem nie jestem, ale czaszka i kości wydają się mieć przynajmniej z pięćdziesiąt lat, mogą pochodzić z czasów drugiej wojny albo powojennych... - ocenia kierownik robót. - Podobne fragmenty szkieletu znaleźliśmy w czasie prac ziemnych rok temu w Ostrołęce na terenie przy klasztorze niedaleko dworca PKS. Zostały zbadane i pochowane na tamtejszym cmentarzu.

Hipotezę kierownika robót wstępnie potwierdza także Dariusz Błażejczyk, prokurator rejonowy w Łomży. - Szczątki tej nieznanej osoby zostały już przewiezione do prosektorium w Łomży, gdzie w przyszłym tygodniu dokona ich oględzin patomorfolog doktor Krzysztof Dach, który jest teraz nieobecny – twierdzi prokurator. - Ale na miejscu zdarzenia był inny lekarz, który wiek czaszki i kości szkieletu szacuje na około pół wieku.

Robert M. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę