Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Unijne dofinansowanie na linię do Łomży i stację w Podgórzu

Główne zdjęcie
Budowa linii energetycznej pod Łomżą

Komisja Europejska zatwierdziła przyznanie 51,8 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na modernizację sieci elektroenergetycznej pomiędzy Polską a Litwą. W ramach tego projektu powstanie dwutorowa linia elektroenergetycznej wysokiego napięcia pomiędzy Ełkiem a Łomżą, oraz m.in. zostanie sfinansowana budowana już stacja elektroenergetyczna 400 kV Łomża Łomża.

Budowa linii energetycznej pod Łomżą
Budowa linii energetycznej pod Łomżą
Budowa linii energetycznej pod Łomżą
Budowa linii energetycznej pod Łomżą

Jak podała KE, inwestycja jest realizowana w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko; jej koszt to 91 mln euro, z czego UE dofinansuje 51,8 mln euro. Planowana data wdrożenia projektu to sierpień 2015 r. Komisja przypomniała, że to już trzecia decyzja o dofinansowaniu projektu mostu elektroenergetycznego Polska-Litwa, który ma zagwarantować przesył energii elektrycznej między krajami. Jak uzasadniła KE połączenie to pomoże też „zmniejszyć zależność krajów bałtyckich wciąż połączonych z rosyjską siecią energetyczną”. 

W ramach tego projektu za Podgórzem powstaje  stacja elektroenergetyczna 400 kV Łomża. Inwestycję rozpoczęto jesienią ubiegłego roku. Tylko ta stacja, która zajmie teren około 9 hektarów ma kosztować ponad 48 milionów złotych netto. Stacja docelowo będzie łączyć budowaną właśnie teraz linię energetyczną wysokiego napięcia Ostrołęka – Narew, oraz planowaną Ełk – Łomża. Zgodnie z planem stacja 400 kV Łomża ma zostać wybudowana do 31 września tego roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę