Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Prezydent na Niedzieli Palmowej w Łysych

Główne zdjęcie
Bronisław Komorowski, Prezydent Polski z małżonką Anną i Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki

W Niedzielę Palmową w Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Tego dnia wierni do kościołów przynoszą palmy. W Łysych od ponad 40 lat organizowany jest konkurs na najpiękniejszą palmę, a uroczystość która ukazuje bogate tradycje kulturalne i wiarę Kurpi ściąga do tej małej miejscowości tysiące gości z całego kraju. W tym roku na Niedzieli Palmowej w Łysych był m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski.

W niedzielę para prezydencka Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną uczestniczyła w Łysych w uroczystości poświęcenia palm kurpiowskich w drewnianym kościele św. Anny, a także wzięła udział we mszy św. w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla Wszechświata. 
Przemawiając do zebranych w świątyni Prezydent Komorowski mówił, że w Polsce związek między kulturą ludową a kulturą narodową i europejską jest coraz mocniejszy.
- To nie przypadek, że dzisiaj przyjechali do gminy Łyse liczni goście z całej Polski i przyleciał także prezydent razem z żoną. Bo warto, warto żeby poczuć, że jest ten szczególny związek pomiędzy właśnie kulturą ludową, a kulturą narodową - powiedział Bronisław Komorowski.
Prezydent podkreślił też „szczególny związek zwyczajów ludowych ze światem wiary”. - Bo przecież na tym polega ten fenomen wspaniałego konkursu palm w Niedzielę Palmową i tych wszystkich spotkań, zjawisk, które przypominają - poprzez autentyczne zakorzenieniu w obyczaju religijnym - o tym związku, który trwał przez 1000 lat  - mówił Bronisław Komorowski. 

Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku. W Polsce Niedziela Palmowa nosiła także nazwę Niedzieli Kwietnej, bo zwykle przypada w czasie gdy pokazują się pierwsze kwiaty. Po poświęceniu palmy zatyka się za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże. Dawniej wtykano je także  na pola, aby Pan Bóg strzegł zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym deszczem. 
Palmy na Kurpiach są wyjątkowo barwne – zdobione setkami misternie wykonanych ręcznie kwiatów z bibuły, a w Łysych także wyjątkowo duże. Konkurs na najpiękniejszą palmę w tej miejscowości organizowany jest nieprzerwanie od 1969 r. 

Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem - jako Ewangelii - Męki Pańskiej, zwykle z podziałem na role, według jednego z 3 Ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza. W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.

200829104429.jpg
Foto: Bronisław Komorowski, Prezydent Polski z małżonką Anną i Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki
Foto: Pisanki z jaj strusia, wzór na jajku nie jest malowany a rzeźbiony
Foto: Pisanka z Janem Pawłem II
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Bp Janusz Stepnowski
Foto:
Foto: Procesja do nowego kościoła
Foto: Bp Janusz Stepnowski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Bp Janusz Stepnowski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Bronisław Komorowski, Prezydent Polski z małżonką Anną i Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki
Foto:
Foto: Bronisław Komorowski, Prezydent Polski z małżonką Anną
Foto: Bronisław Komorowski, Prezydent Polski z małżonką Anną

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę