Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w „Budowlance”

Główne zdjęcie
Młodzież szkolna

- Dzisiaj pamięć o zbrodni katyńskiej sowietów na ponad 20 tysiącach Polaków w 1940 roku staje się stopniowo czymś oczywistym, chociaż samo przypominanie o zbrodni Związku Sowieckiego było do 1989 r. traktowane jako wystąpienie przeciwko państwu polskiemu, rządzonemu wówczas przez komunistów – mówił profesor Krzysztof Sychowicz, znany historyk IPN w Białymstoku i PWSIiP w Łomży, do młodzieży i gości uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. - To ważne, że obchodzimy takie rocznice blisko, u siebie, a nie gdzieś na świecie, tym bardziej, że w Rosji w niektórych środowiskach odżywa znów negacja odpowiedzialności za zbrodnię w Katyniu.

Profesor Krzysztof Sychowicz wygłosił swą prelekcję historyczną w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących po przywitaniu gości przez dyrektora Artura Ciborowskiego, który witał, m.in., biskupa Tadeusza Zawistowskiego i Irenę Boryszewską ze Związku Sybiraków w Łomży. Biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski w krótkim wystąpieniu podkreślił, że „ojczyzna to pamięć i groby”, zaś Polacy kultywowali pamięć o zbrodni katyńskiej w Polsce i na świecie. - Bóg dał nam w darze wolną Ojczyznę... – podsumował biskup Bronakowski, dziękując jednocześnie organizatorom obchodów Dnia Pamięci, że „kultywują pamięć bohaterów i przekazują następnym pokoleniom. Tak powinno być w każdej polskiej szkole i w każdej polskiej rodzinie...”.
Młodzież ZSTiO przygotowała prezentację rocznicową, złożoną z filmów i zdjęć dokumentalnych, piosenek Jacka Kaczmarskiego i Lecha Makowieckiego, okolicznościowych utworów i wierszy. Młodzież i program historyczno-poetycki przygotowali nauczyciele historii: Elżbieta Wiśniewska i Wiesław Czupryński oraz nauczycielka biologii Jolanta Chojnowska i Kamil Galanek. Ponadto, oprócz archiwalnych fotografii i kronik z lat 40. minionego wieku, można było zobaczyć fragment filmu „Katyń” w reż. Andrzeja Wajdy. Symptomatyczne i poruszające okazało się to zestawienie wypłowiałych obrazów uczestników wielkiej gry dyplomatycznej z wynędzniałymi i bezbronnymi ofiarami kataklizmu drugiej wojny światowej, na co nałożyli się żywi ludzie z soczystych scen dzieła laureata Oscara...
Profesor Krzysztof Sychowicz przypomniał, m.in., że w okresie od 3. kwietnia do 19. maja 1940 r. sowieci zlikwidowali, zwykle strzałem w tył głowy i zakopaniem w bezimiennym dole, ponad 14 tysięcy Polaków, natomiast prawie 10 tysięcy aresztowali i poddali okrutnym przesłuchaniom przez NKWD. Liczba ofiar obozów w Kozielsku, Starobielski czy Ostaszkowie ciągle nie jest dokładnie znana, a przynajmniej trzy tysiące zamordowanych ludzi nie odzyskało dotąd twarzy i nazwiska. 13. kwietnia stał się decyzją Sejmu RP symboliczną, umowną datą Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w rocznicę 13. kwietnia 1943 roku, kiedy to Niemcy – będący od prawie dwóch lat w stanie wojny z sowietami – ogłosili odkrycie zbiorowych mogił polskich oficerów w lesie Katynia. Tragiczny wymiar miały niedoszłe obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, kiedy w Smoleńsku rozbił się 10. kwietnia 2010 r. samolot z 96 osobami na pokładzie, w tym prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, który spoglądał w „Budowlance” na młodzież i dorosłych z portretu z czarnym kirem.

Robert M. Derewońko

Foto: Młodzież szkolna
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Dyrektor Artur Ciborowski
Foto: Bp Tadeusz Zawistowski i z-ca prezydenta Mirosława Kluczek
Foto: Prof. Krzysztof Sychowicz
Foto: Bp Tadeusz Bronakowski
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę