środa, 22 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Arcybiskup wyświęcony w Łomży

W sobotę 31 maja, w Katedrze Łomżyńskiej, odbędą się święcenia biskupie księdza Marka Zalewskiego. To pochodzący z Diecezji Łomżyńskiej dyplomata watykański, którego papież Franciszek podniósł do godności arcybiskupa i mianował Nuncjuszem Apostolskim w Zimbabwe. Informację o wyświęceniu nowego arcybiskupa w Katedrze Łomżyńskiej podał biskup Janusz Stepnowski, ordynariusz łomżyński.

Ks dr Marek Zalewski ma 51 lat. Pochodzi z parafii Janówka pod Augustowem. Został wyświęcony na księdza w maju 1989 roku w Katedrze Łomżyńskiej, przez ówczesnego biskupa łomżyńskiego Juliusza Paetza. Jeszcze w tym samym roku przeprowadził się do Włoch. W 1991 roku rozpoczął studia na Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie i Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Cztery lata później już jako doktor prawa kanonicznego został attache Nuncjatury Apostolskiej w Republice Środkowoafrykańskiej i Republice Czad. W trakcie 19-letniej pracy w dyplomacji watykańskiej był m.in. sekretarzem Misji Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ, radca Nuncjatury w Londynie, Berlinie i Bangkoku. 
Pod koniec marca Ojciec Święty Franciszek podniósł do godności arcybiskupa i mianował Nuncjuszem Apostolskim w Zimbabwe (Afryka). Zgodnie z wolą arcybiskup nominata święcenia biskupie przyjmie on w miejscu gdzie przyjmowała święcenia kapłańskie, czyli w Katedrze Łomżyńskiej. Uroczystości zaplanowano na sobotę 31 maja. Msza święta, podczas której ksiądz prałat przyjmie sakrę biskupią, rozpocznie się o godzinie 17:00.

Ksiądz Marek Zalewski jest kolejnym księdzem z diecezji łomżyńskiej, który zrobił karierę w dyplomacji watykańskiej. Wcześniej, przez 36 lat pracował w niej pochodzący z Miastkowa pod Łomżą, abp Marian Oleś (ur. 8 grudnia 1934, zm. 24 maja 2005 w Warszawie). Był on m.in nuncjuszem apostolskim w Iraku i Kuwejcie w latach 1987–1991, w Kazachstanie, Uzbekistanie, Kirgistanie i Tadżykistanie w latach 1994–2001, oraz w Słowenii i Macedonii w latach 2001–2002.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0