Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Wielkanocny jarmark pełen rozmaitości

Rekordowym zainteresowaniem wystawców i kupujących cieszyły się niedzielne Targi Twórczości Artystycznej w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży. Doroczny jarmark wielkanocny był doskonałą okazją do kupienia niepowtarzalnych pisanek, efektownych palm, świątecznych kart oraz wszystkiego, czego dusza zapragnie. Wybór był przeogromny, bowiem swe wyroby prezentowało aż 53 wystawców, w tym wielu artystów amatorów: z Łomży, całego województwa podlaskiego oraz z zagranicy.

Artystyczne rękodzieło cieszy się coraz większą popularnością, powoli, acz systematycznie wypierając z użytku masowo produkowane, mało efektowne przedmioty i ozdoby. Jest to szczególnie widoczne w okresie przedświątecznym, bo coraz więcej Polaków zaczyna zwracać uwagę na to, by w Niedzielę Palmową pójść do kościoła z jak najpiękniejszymi, symbolizującymi odradzanie się życia, palmami, a świąteczny stół udekorować czymś gustownym i eleganckim, najlepiej wykonanym przez artystę bądź twórcę ludowego.
Dlatego też Regionalny Ośrodek Kultury przeżył w niedzielę prawdziwe oblężenie, a przy niektórych stoiskach tworzyły się wręcz kolejki, niczym za słusznie minionych czasów poprzedniego ustroju. Tak było przy stoisku z ciastami i pieczywem z Wilna oraz tych oferujących zdobione różnymi technikami pisanki, najrozmaitsze palmy i palemki, świąteczne koszyczki, ozdoby czy stroiki wielkanocne. Można też było nabyć najróżniejsze, oryginalne przedmioty doskonale nadające się na świąteczny prezent, jak: obrazy, rzeźby, zabawki, odzież, torebki, serwety, koronki, biżuterię tradycyjną i wykonaną z filcu, ozdoby do włosów i wiele, wiele innych finezyjnych drobiazgów. Targi były nie tylko doskonałą okazją do zakupów, ale też dawały możliwość zaobserwowania tego, czym zajmują się obecnie twórcy ludowi i amatorzy z różnych miejscowości województwa podlaskiego, głównie mniejszych ośrodków, w których wciąż kultywowane są ludowe tradycje. Były one obecne również w  Regionalnym Ośrodku Kultury, ponieważ gościom jarmarku przygrywała kapela kurpiowska, prezentująca bardzo urozmaicony repertuar. 
– Kolejny jarmark wielkanocny uważam za bardzo udany – ocenia Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK. – Zaczynaliśmy osiem lat temu, początkowo twórcy mieścili się na jednej sali, z biegiem lat jest ich coraz więcej. Jest to impreza niekomercyjna, nie ma tu żadnej odpłatności, dlatego w jej organizacji wspomaga nas Starostwo Powiatowe w Łomży i Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Widzimy, że podobnych jarmarków jest wokół nas coraz więcej, czyli inspirujemy innych do tego, by impreza, którą zainicjowaliśmy, była naśladowana, dzięki czemu twórcy mają gdzie prezentować swoją twórczość. Większość z nich współpracuje z nami regularnie, a ich prace można też oglądać na organizowanych przez nas Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę