Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Pieniądze na remont zabytków

Główne zdjęcie
Pałac biskupi

Niemal 150 tysięcy złotych z samorządu województwa podlaskiego trafi na remonty przede wszystkim obiektów sakralnych w Łomży. Pieniądze trafią m.in. na remont elewacji budynku kościoła i ściany północnej klasztoru Opactwa Mniszek Benedyktynek, na renowację posadzki w kościele Braci Mniejszych Kapucynów oraz wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej remontu elewacji zabytkowego budynku Pałacu Biskupiego.

O dotacje z samorządu województwa w tym roku starało się niemal 70 podmiotów – głównie parafii, ale także gmin czy osób prywatnych. Ostatecznie pieniądze – 900 tysięcy złotych -  rozdzielono na 44 zadania. Kilka z nich jest w Łomży, kilka w najbliższej okolicy. 
Wśród projektów z Łomży najwyższą dotację – 34 tys. zł – otrzyma Opactwa Mniszek Benedyktynek na remont elewacji budynku kościoła i ściany północnej klasztoru zbudowanego w latach 1857-63 r.. Samorządowa dotacja pokrywa tylko niewielką część kosztów zadania, które szacowane są na niemal 175 tys zł. 
30 tys zł dotacji trafi na remont zabytkowej elewacji pochodzącego z końca XIX wieku budynku Katolickiej Bursy Szkolnej im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy placu Papieża Jana Pawła II. To mniej więcej 1/3 kosztów zadania. 
25 tys zł władze województwa przeznaczyły na drugi etap remontu holu wejściowego oraz klatek schodowych z odtworzeniem zabytkowego charakteru wnętrza obiektu w Katolickim Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, ul. Sadowa 12. Budynek powstał w latach 1933-35, a łączna wartość zadania szacowana jest na 200 tys zł.
Kolejnym zadaniem, które uzyskało dofinansowanie jest renowacja posadzki w kościele Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Krzywe Koło 3. Łącznie prace w koście z 1763 roku mają pochłonąć nieco ponad 25 tys zł, a przyznana dotacja to 12 tys zł. 
Władze samorządowe województwa przeznaczyły także 10 tys zł na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej remontu elewacji zabytkowego budynku Pałacu Biskupiego w Łomży (z 1925 r., oraz 5,5 tys zł na zakup i montaż instalacji odgromowej oraz instalacji przeciwwłamaniowej w budynku dawnego Szpitala Wojskowego w Łomży (z końca XIX w.). Z pierwszym wnioskiem wystąpiła Diecezja Łomżyńska, z drugim prywatni właściciele zabytku.

Dotacje od samorządu województwa na prace renowacyjne przy zabytkach trafią także m.in. do:

  1. Piątnicy  - 25 tys zł na wzmocnienie konstrukcji maswerkowych okien zabytkowego kościoła z 1914 r,
  2. Drozdowa – 20 tys zł na prace konserwatorskie przy należących do parafii pw. Św. Jakuba Ap. obrazach „Wniebowzięcia N.M.P.” z 1890 r i „Matki Bożej Ostrobramskiej” z 1949 r.
  3. Wąsosza – 30 tys zł na zakończenie prac konserwatorskich przy wschodniej elewacji ceglanej zabytkowego kościoła parafialnego z 1534 r.
  4. Szczuczyna – 10 tys zł na wykonanie projektu budowlanego odwodnienia zabytkowych obiektów klasztoru (XVII w.) i kościoła p.w. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Szczuczynie (początek XVIII w.) oraz zagospodarowania terenu przyległego
  5. Turośli – 30 tys zł – na trzeci etap remontu kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela z 1871/2 r.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę