Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Samoocena prezydenta... jest średnio

Główne zdjęcie
Mieczysław Czerniawski, prezydent Łomży

„Adekwatna, skuteczna i efektywna” kontrola zarządcza w Urzędzie Miejskim i Łomży oraz jednostkach podległych w ubiegłym roku funkcjonowała w ograniczonym stopniu – oświadczył prezydenta Łomża Mieczysław Czerniawski. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych to właśnie prezydent jest osobą odpowiedzialną za zapewnienie funkcjonowania kontroli zarządczej, tj. działań podejmowanych dla zapewnienia realizacji celów i zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy. I prezydent z realizacji tego wymogu musi sam wystawić sobie ocenę.

fragment samooceny prezydenta
fragment samooceny prezydenta
fragment samooceny prezydenta
fragment samooceny prezydenta

Ustawowa „adekwatna, skuteczna i efektywna|” kontrola zarządcza sprowadza się w szczególności do zapewnienia: „zgodności działalności z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi, skuteczności i efektywności działania, wiarygodności sprawozdań, ochrony zasobów, przestrzegania i promowania zasad etycznego postępowania, ektywności i skuteczności przepływu informacji oraz zarządzania ryzykiem”. Oceniając jej funkcjonowanie w minionym roku prezydent ma trzy możliwości: - uznać, że funkcjonowała w wystarczającym stopniu, w stopniu ograniczonym lub, że w ogóle nie funkcjonowała. 
„Jako osoba odpowiedzialna za zapewnienie funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej, tj. działań podejmowanych dla zapewnienia realizacji celów i zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy(...) oświadczam, że w kierowanym przeze mnie Urzędzie Miejskim w Łomży oraz jednostkach podległych(...) w ograniczonym stopniu funkcjonowała adekwatna, skuteczna i efektywna kontrola zarządcza – napisał prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski w oświadczeniu o stanie kontroli zarządczej prezydenta Miasta Łomża za rok 2013.
Wystawiając sobie samoocenę „średnią” musi zaś opisać zastrzeżenia jakie dotycząc funkcjonowania kontroli zarządczej, oraz określić działania które zostaną podjęte w celu poprawy sytuacji. I zgodnie z tym co wypisał w dokumencie prezydent Czerniawski w zarządzanym przez niego Urzędzie Miejskim oraz jednostkach podległych w ubiegłym roku było m.in. niewystarczające planowanie działalności i monitorowanie realizacji celów i zadań (brak mierników), niewystarczająca komunikacja wewnętrzna, niska jakość kontroli wewnętrznych przeprowadzanych przez komórki nadzorujące jednostki miejskie oraz niska świadomość o konieczności kontrolowania pracy pracowników przez ich bezpośrednich przełożonych.
W związku z tym prezydent zapowiada m.in. opracowanie planu działalności obejmującego najważniejsze cele działalności w 2014 r., monitorowanie realizacji celów i zadań poprzez określenie mierników, egzekwowanie przestrzegania obowiązujących procedur - zwracanie uwagi na wszelkie odstępstwa, oraz podjęcie działań poprawiających komunikację wewnętrzną.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę