Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Wygaście mandat kłamcy lustracyjnego!

Wojewoda Podlaski Maciej Żywno wezwał Radę Gminy Łomża do wygaszenia mandatu radnego Piotra Chojnowskiego, który pół roku temu został prawomocnie skazany za kłamstwo lustracyjne, czyli podanie nieprawny w składanym przez kandydatów na radnych oświadczeniu o współpracy ze służbą bezpieczeństwa w czasach komunistycznych. Radny podał, że nie był tajnym współpracownikiem SB, ale okazało się to nieprawdą. Sąd orzekł wobec niego utratę prawa wybieralności m.in. w wyborach do władz samorządu na okres 5 lat, a także, na taki czas, zakazał mu pełnienia funkcji publicznej. Mimo, że radny nie powinien być radnym, formalnie decyzję o wygaszeniu jego mandatu musi podjąć jeszcze rada gminy. Niestety koledzy z rady uchylają się od tego. Teraz wojewoda przestrzega Radę Gminy Łomża, że jeśli tego nie zrobi w ciągu 30 dni mandat radnego kłamcy lustracyjnego wygasi on sam.

Przypomnijmy Piotr Chojnowski jeszcze jako kandydat na radnego gminy z listy PiS złożył oświadczenie lustracyjne w którym podał, że nie współpracował ze służbami PRL-u. Prawdziwość tego oświadczenia podważyło Oddziałowe Biuro Lustracyjne IPN w Białymstoku, które skierowało do sądu wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego. 22 kwietnia 2013 roku Sąd Okręgowy w Białymstoku wydał orzeczenie stwierdzające fakt złożenia przez radnego Rady Gminy Łomża – Piotra Chojnowskiego niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego. Sąd orzekł wobec lustrowanego utratę prawa wybieralności w wyborach do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach powszechnych organu i członka organu jednostki samorządu terytorialnego oraz organu jednostki pomocniczej jednostki samorządu terytorialnego, której obowiązek utworzenia wynika z ustawy – na okres 5 lat, a także orzekł zakaz pełnienia przez niego funkcji publicznej na okres 5 lat. Wyrok 26 września 2013 roku utrzymał w mocy Sąd Apelacyjny w Białymstoku. 
Niemniej, aby radny stracił miejsce we władzy gminy potrzebna jest jeszcze formalna uchwała Rady Gminy Łomża o wygaszeniu mandatu. Koledzy radnego przez długi czas utrzymywali, że nic nie wiedzą o wyroku, później przez trzy miesiące – tyle ile daje im prawa – zwlekali ze zgłoszeniem projektu uchwały o wygaszeniu mandatu, by ostatecznie na sesji na kilka dni przed upływem tego terminu, w atmosferze skandalu punkt ten zdjąć z porządku obrad. 
Teraz, po wezwaniu wojewody, jeśli radni gminy Łomża nie podejmą uchwały o wygaszeniu mandatu radnego Chojnowskiego, jego mandat wygasi wojewoda podlaski wydając tzw. zarządzenie zastępcze. Zgodnie z prawem strony – zarówno rada gminy jak i  skazany za kłamstwo lustracyjne radny - mogą je zaskarżyć do sądu. Do czasu prawomocnego orzeczenia sądu taki radny pełni swoją funkcję - może głosować i pobierać diety.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę