Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

W Łomży nie będzie obniżki opłaty za śmieci

Choć za zbieranie i wywożenie śmieci z Łomży miasto płaci firmie Błysk o ok. 30% mniej niż planowały wydać na tę usługę władze mieszkańcy nie mogą liczyć na wynikającego z tego obniżkę podatku śmieciowego. Jak wyjaśnia ratusz „po analizie półrocza funkcjonowania nowego systemu można stwierdzić, iż koszty systemu gospodarowania odpadami komunalnymi równoważone są przez wpłaty dokonywane przez mieszkańców”. - Oznacza to, że nie ma obecnie potrzeby zmiany wysokości opłat za wywóz odpadów – podaje Anna Sobocińska, rzeczniczka prezydenta Łomży.

Przypomnijmy od 1 lipca 2013 roku śmieci należą do miasta, a mieszkańcy w związku z tym zobowiązani są do wnoszenia tzw. podatku śmieciowego. Zgodnie z prawem gmina na śmieciach nie może zarabiać, a wnoszone opłaty mają pokryć koszty nowej polityki śmieciowej. I jak przekazuje Urząd Miejski w Łomży w mieście właśnie tak jest... i to pomimo tego, że cena uzyskana w przetargu na wyłowienie firmy, która zajmuje się zbieraniem i wywożeniem śmieci z miasta, jest o około 30% niższa niż wynosiły szacunki urzędników. Okazuje się że, to ile miasto płaci śmieciarzom to raptem 1/3 kosztów całego sytemu śmieciowego.
- Na wysokość opłaty ponoszonej przez mieszkańców ma wpływ koszt całego systemu, na który składają się koszty: transportu odpadów, ilości odpadów odebranych od właścicieli nieruchomości i ich zagospodarowania oraz koszty obsługi systemu – podaje Anna Sobocińska, rzeczniczka prezydenta Łomży. 
Półroczne koszty transportu odpadów wyniosły 622,5 tysiąca złotych. Niemal dwa razy wyższe były koszty przyjęcie i zagospodarowanie odpadów w Zakładzie Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w Czartorii wraz z opłatą środowiskową dla Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Do tego ratusz dolicza jeszcze 200 tys zł na obsługę systemu przez MPGKiM (2 etaty, utworzenie i obsługa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, edukacja i promocja) oraz ponad 77 tys zł na obsługa systemu przez Urząd Miejski w Łomży (koszty utrzymania 3 pracowników - płace z narzutami - w okresie od lipca do grudnia 2013r. oraz zakup sprzętu komputerowego, materiałów biurowych, oprogramowania, mebli, itp.).
- Wpłaty mieszkańców Łomży za odpady komunalne odbierane w okresie od 1 lipca 2013r. do końca grudnia 2013r. wyniosły łącznie 2.126.327,6 zł, a  razem koszty funkcjonowania systemu: 2.116.344,19 zł – podaje Sobocińska. 
Nadwyżka zatem jest tylko symboliczna – mniej niż 10 tysięcy złotych i byłaby trudna do podziału pomiędzy mieszkańców. 
Ratusz zwraca uwagę, że w Łomży  nie ma potrzeby obniżania opłat za śmieci także z tego powodu, że „stawki opłat już podczas ich ustalania zostały zmniejszone”. Mieszkańcy Łomży płacą za śmieci od gospodarstw od 9 zł do 20 zł miesięcznie w bolku i od 16 do 35 zł w domkach jednorodzinnych. 
- W porównaniu do rozwiązań zastosowanych przez wiele samorządów, są to stawki korzystne dla mieszkańców – podkreśla Sobocińska. 

Przypomnijmy, że ustalenie wysokości podatku śmieciowego w mieście poprzedziła prawdziwa awantura. Proponowane pierwotnie przez prezydencką speckomisję śmieciową, pracującą pod kierunkiem wiceprezydenta Beniamina Dobosza, opłaty miały być wnoszone przez każdego mieszkańca miasta w wysokości 16,20 zł miesięcznie (od osoby), w przypadku gdy śmieci nie będą segregowane, i 8,10 zł, gdy będzie prowadzona zbiórka selektywna śmieci. Władze miasta wówczas przekonywały, że opłata od głowy jest „sprawiedliwsza” bo to ludzie produkują śmieci, a wyliczona stawka miała być - w ich ocenie - „stosunkowo niska”. Dopiero po trwających kilka miesięcy sporach toczonych nie tylko na sesjach Rady Miasta, zmieniono zarówno forsowaną metodę opłaty pogłównej jak i znacząco obniżono wysokość podatku śmieciowego.

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę