Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Z Białegostoku wzywał do nienawiści wobec uchodźców w Łomży?

Sąd Rejonowy w Białymstoku będzie musiał jeszcze raz zająć się sprawą funkcjonariusza Straży Granicznej w Białymstoku, oskarżonego o nawoływanie w internecie do nienawiści wobec czeczeńskich uchodźców. Sąd Okręgowy w Białymstoku uchylił wyrok uniewinniający mężczyznę, który w okresie od października 2009 roku do maja 2011 za pośrednictwem forum portalu 4lomza.pl miał zamieszczać wpisy i filmiki obrażające mieszkających w Łomży Czeczenów. Prokuratorzy Prokuratury Rejonowej w Łomży zarzuty mieszkańcowi Białegostoku Tomaszowi D. postawili jeszcze latem 2012 roku po zweryfikowaniu numeru IP komputera.

Dziś 35-letni mężczyzna oskarżony został o nawoływanie do nienawiści wobec czeczeńskich uchodźców oraz znieważanie ich na tle rasowym, narodowościowym bądź wyznaniowym. To jak się okazało funkcjonariusz Straży Granicznej, który pracowała w strzeżonym ośrodku dla uchodźców (obecnie zawieszony jest w czynnościach służbowych z powodu trwającego postępowania karnego). Mężczyzna od początku nie przyznał się do zarzutów. Twierdził, że to nie on był autorem wpisów, bo z komputera korzystały też inne osoby. Sąd pierwszej instancji, podobnie jak wcześniej śledczy, uznał jednak, że to zamieszczał wpisy w internecie, ale ostatecznie uniewinnił go od stawianych przez prokuraturę oskarżeń. Sąd uznał bowiem, że choć wypowiedzi miały mocny charakter - były dopuszczalne i nie było zamiaru popełnienia przestępstwa. 
Od wyroku odwołała się prokuratura, a teraz Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał jej apelację za zasadną. Jak relacjonuje Polska Agencja Prasowa analizując treść wpisów, które były objęte zarzutami, sąd okręgowy zwrócił uwagę, że konstytucyjna wolność wyrażania swoich poglądów, pozyskiwania i rozpowszechniania informacji „nie ma charakteru absolutnego”. Podlega bowiem takim ograniczeniom, jakie są niezbędne m.in. dla ochrony dobrego imienia innych osób, która także jest ujęta w konstytucji, jako składowa część ochrony godności człowieka.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę