Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Zarabiamy o ponad 20% mniej niż w kraju

Główne zdjęcie
Wynagrodzenia całkowite brutto w województwach w 2013 roku (w PLN). Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2013 roku

3200 złotych tyle wyniosło w ubiegłym roku przeciętne (medialne) wynagrodzeń w województwie podlaskim i było jednym z najniższych w Polsce – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak. Oznacza to, że połowa mieszkańców województwa biorących udział w badaniu zarabia mniej, a druga połowa więcej niż 3200 zł miesięcznie. Na Mazowszu ta medialna wynagrodzeń osiągnęła w ubiegłym roku poziom 5400 PLN, a w kraju 4050 PLN.

Wynagrodzenia całkowite brutto w miejscowościach o różnej wielkości
w 2013 roku (w PLN). Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2013 roku
Wynagrodzenia całkowite brutto w miejscowościach o różnej wielkości w 2013 roku (w PLN). Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2013 roku

Ogólnopolskie Badania Wynagrodzeń (OBW) firma Sedlak & Sedlak przeprowadziła po raz jedenasty. W 2013 roku uczestniczyło w nich 122 499 respondentów co sprawia, że jest to największe pozarządowe badanie płac w Polsce.  Prezentując stawki płac OBW autorzy padania podkreślają, że posługują się głównie medianą – czyli wartością dzielącą badaną populację na pół, gdyż – jak przekonują miara ta lepiej niż średnia charakteryzuje badaną populację. Z badań GUS wynika bowiem, iż 2/3 Polaków zarabia poniżej średniej.

W 2013 roku, podobnie jak w latach poprzednich, zdecydowanie najwyższe wynagrodzenia otrzymywali zatrudnieni w województwie mazowieckim. Mediana wynagrodzeń wyniosła tam 5400 PLN. Najniższe płace otrzymywali zatrudnieni w województwie warmińsko-mazurskim - 3150 PLN. W województwie podlaskim medialna wynagrodzeń w ubiegłym roku wyniosło 3200 PLN co wraz z województwami lubelskim i podkarpackim  dało nam ex aequo przedostatnie miejsce w zestawieniu.

Z wyników badań OBW wychodzi też, że płace w Polsce rosną wraz ze wzrostem wielkości miasta w którym żyją Polacy, przy czym granicą jest liczba 100 tysięcy mieszkańców. W pozostałych miejscowościach przeciętne wynagrodzenia były na zbliżonym poziomie.

zobacz: Ogólnopolskie Badania Wynagrodzeń

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę