Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Małe sądy wracają

Główne zdjęcie
Budynek sądu w Grajewie (fot. archiwum)

Reorganizacja na mapie administracyjnej sądownictwa czeka już tylko na podpis prezydenta. Sejm przyjął w piątek większość zgłoszonych przez Senat poprawek do prezydenckiego projektu ustawy. Nowelizacja umożliwia przywrócenie części z 79 sądów rejonowych zniesionych na początku 2013 r. w tym sądów w Grajewie i Wysokiem Mazowieckiem.

Dotychczas sądy rejonowe mógł znosić i tworzyć minister sprawiedliwości mocą wydanego przez siebie rozporządzenia. Teraz będzie to robił na mocy ustawy. Zgodnie z ustawą sąd rejonowy będzie tworzony dla obszaru jednej lub kilku gmin, w których mieszka co najmniej 50 tys. mieszkańców, jeżeli łączna liczba spraw sądowych wpływających z tego obszaru wynosi co najmniej 5 tys. rocznie. Ponadto, zgodnie z nowelizacją, sąd będzie mógł być utworzony na obszarach zamieszkanych przez mniej niż 50 tys. mieszkańców, pod warunkiem spełnienia wyżej wymienionego kryterium liczby spraw. Przy określaniu liczby spraw sądowych będą brane pod uwagę sprawy cywilne, karne oraz rodzinne i nieletnich. Sąd rejonowy będzie mógł być zniesiony, jeżeli ogólna liczba spraw w ciągu kolejnych 3 lat nie przekroczy 5 tys. w każdym roku kalendarzowym. 
Ustawa daje ministrowi sprawiedliwości 6 miesięcy od jej wejścia w życie na dokonanie zmian w organizacji sądownictwa.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę