Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 21 czerwca 2021 napisz DONOS@

Jubileusz chorałem uświetniony

Trwają obchody jubileuszu 250-lecia obecności Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży. W kościele pw. Matki Bożej Bolesnej, w niedzielny wieczór, zaśpiewał łomżyński zespół muzyki dawnej Voci Unite, jedna z najlepszych grup tego typu w Polsce. – Chciałam, żeby nasz dzisiejszy koncert stał się wspólną modlitwą, kontemplacją – mówiła prowadząca zespół Voci Unite Katarzyna Szmitko. – Bo to nie tylko pieśni związane bezpośrednio z okresem Wielkiego Postu, ale także takie, które zaglądają w głąb naszej duszy, mają nas poruszyć! Jubileuszowy rok potrwa do pierwszych dni grudnia, a w jego ramach odbędzie się jeszcze wiele innych wydarzeń o charakterze religijnym, naukowym oraz kulturalnym.

Zespół Voci Unite również powoli przygotowuje się do swojego jubileuszu, bowiem w lutym przyszłego roku będzie świętować 20-lecie działalności. W tym okresie często koncertował u oo. kapucynów, również w ich kościele zarejestrował płytę „Te decet hymnus Deus!”. Podopiecznych Katarzyny Szmitko nie mogło więc zabraknąć podczas jubileuszowych obchodów u kapucynów. Zespół przygotował na tę okazję wyjątkowy program, składający się z tradycyjnych polskich pieśni religijnych, chorału gregoriańskiego oraz chorału korsykańskiego w opracowaniu wielogłosowym. Zabrzmiała też melodia kurpiowska „Ach mój Jezu”, Martyna Markowska, Alicja Sulkowska i Ewa Grużewska zaprezentowały się również jako solistki. A ponieważ koncertowe programy okazały się też śpiewnikami, kantorkom wtórował, zrazu nieśmiały, ale z każdym utworem coraz mocniejszy, śpiew zgromadzonej w świątyni publiczności. 
To nie koniec atrakcji związanych z jubileuszem powszechnie lubianych i szanowanych w Łomży kapucynów. Kolejny koncert, z udziałem łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, odbędzie się 27 kwietnia z okazji kanonizacji Papieża Polaka, bł. Jana Pawła II. Będą też inne koncerty, z udziałem, m.in. Studia Wokalnego eMDeK (czerwiec, październik) oraz Dariusza Malejonka i jego Maleo Reggae Rockers na Starym Rynku (30 sierpnia). Dużą atrakcją dla mieszkańców miasta będzie na pewno festyn w klasztornym ogrodzie 25 maja, odbędzie się też specjalny jubileuszowy bieg ulicami Łomży, w którym wezmą udział bracia kapucyni, studenci PWSIiP oraz wszyscy chętni.
Centralne uroczystości obchodów planowane są na sobotę 21 czerwca, kiedy to, poza uroczystą mszą św. odbędzie się specjalna sesja naukowa w dawnym kolegium św. Fidelisa, obecnie siedzibie Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości im. B. Jańskiego, zaś ich zakończenie nastąpi 8 grudnia. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę