Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 14 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Gwiazdy i skandaliści w historycznym ujęciu

Popularny pisarz i historyk Sławomir Koper, opisujący w swych książkach prywatne życie gwiazd II Rzeczypospolitej oraz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, spotkał się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży. Zdradził im, w jaki sposób powstają jego bestsellerowe, sprzedające się w ogromnych nakładach książki, jak szuka do nich unikalnych materiałów oraz co go inspiruje. – Nigdy nie miałem ambicji naukowych – podkreślał Sławomir Koper. – Piszę książki, które mają zainteresować czytelników historią!

Przez wiele lat nic nie wskazywało na to, że Sławomir Koper, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, stanie się wziętym pisarzem. Jak sam wspomina, w ciągu 12 lat napisał osiem, traktujących głównie o historii starożytnej, książek, ale sprzedawały się one bardzo słabo. Przełomem okazało się wydane pięć lat temu „Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej”. Po niej przyszły kolejne, jak: „Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej”, „Polskie piekiełko - Obrazy z życia elit emigracyjnych 1939-1945”, „Życie artystek w PRL”, „Gwiazdy II Rzeczypospolitej” czy najnowsza  „Sławne pary PRL”.
Pisarz ogromny sukces zawdzięcza przede wszystkim lekkości pióra i świadomej rezygnacji z zarzucania czytelnika ogromną ilością trudnych do zapamiętania dat oraz historycznych faktów. Także prowadzenie narracji od anegdoty do anegdoty oraz podzielenie rozdziałów na mniejsze podrozdziały wzmaga zainteresowanie czytelników, nawet tych nie mających historycznego przygotowania. Jednocześnie książki Kopra są prawdziwą skarbnicą, często unikalnych lub mało znanych faktów i informacji, dzięki licznym cytatom z pamiętników, dzienników, listów oraz wielu innych źródeł. Pisarz spędza mnóstwo czasu na lekturze, wyszukując informacje nie tylko w książkach czy prasie z danej epoki, ale też wertując archiwa. Efekty zachwycają czytelników, chociaż, jak podkreślał autor, akurat te książki, które uważa za najbardziej udane, jak „Miłość w Powstaniu Warszawskim”, sprzedawały się słabiej. Z drugiej strony, nakład 10 tys. egzemplarzy w dzisiejszych czasach trudno określić inaczej niż sukces, zwłaszcza w kategorii literatury historycznej. Co prawda pisarz nie ma złudzeń, że stan świadomości historycznej, zwłaszcza młodzieży, jest praktycznie zerowy, ale z podziwu godną konsekwencją przybliża życie codzienne i prywatne dawnych gwiazd, kreśląc przy tym obraz czasów, których granicznymi datami są rok 1939 oraz 1989. Za kilka dni ukaże się więc jego najnowsza książka „Skandaliści PRL”, której bohaterami będą, m.in. Marek Hłasko, Władysław Broniewski, Leopold Tyrmand, Rafał Wojaczek czy niezapomniany aktorski duet: Jan Himilsbach – Zdzisław Maklakiewicz. 
Jednak Sławomir Koper nie ogranicza się w swych zainteresowaniach tylko do życia gwiazd i protoplastów obecnych celebrytów. Jest również autorem książek o piłce nożnej czy przewodników historycznych po Chorwacji czy Ukrainie. Dlatego też uczestnicy spotkania w Sali na poddaszu MBP pytali pisarza o jego liczne podróże, w tym na Białoruś, Litwę i Ukrainę. Ten ostatni temat sprowokował z kolei pytania o obecną sytuację w tym kraju, tak więc spotkanie zakończyło się niejako naturalnym przejściem od wydarzeń historycznych do historii, która tworzy się w naszym bezpośrednim sąsiedztwie.

Wojciech Chamryk

210407125521.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę