poniedziałek, 20 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Dawniej goździk i rajstopy, teraz darmowa jazda eMPeKami po Łomży

Dzień Kobiet, tak jak święto 1 Maja, mimo że w Polsce wprowadzone i rozpropagowane przez komunistyczne władze w czasach PRL i po zmianie ustroju, mimo zarzutów o pochodzenie, mają się bardzo dobrze. W tym roku wszystkie panie z Łomży w prezencie otrzymają darmową... podróż po mieście autobusami MPK. Tak zarządził prezydent Mieczysław Czerniawski, który niegdyś jako I sekretarz wojewódzkiego PZPR, zawodowo świętując 8 marca wręczał w tym dniu, zgodnie z ówczesnym partyjnym zwyczajem, po goździku i... coś do niego.

Pracownicy MPK z kwiatami dla Pań
Pracownicy MPK z kwiatami dla Pań

Zarządzenie, które sprawia, że jutro - 8 marca - wszystkie panie, w granicach administracyjnych Miasta Łomży, autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji będą mogły jeździć bezpłatnie, prezydent Czerniawski podpisał w środę. Co ważne, zarządzenie nie dotyczy tylko tego najbliższego Dnia Kobiet, ale gratisowa jazda dla pań ma być także obowiązywać w tym dniu w latach następnych. Zapewne, aby nadać większą rangę wydarzeniu, prezydent zarządził, że jego zarządzenie o bezpłatnych przejazdach dla kobiet w Dzień Kobiet wejdzie w życie 8 marca 2014 roku. 

Dzień kobiet wprowadzono w Polsce w czasach PRL-u, za sprawą ówcześnie bratniego nam Związku Sowieckiego, w którym od czasów Lenina święto było wyjątkowo promowane i świętowane. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że wywodzi się ono nie z ZSRR, ale z USA, gdzie obchodziło się je już w 1910 roku. Ustanowiła go Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze chcąc upamiętnić śmierć 126 kobiet, które sprzeciwiając się uciskowi w amerykańskiej firmie zastrajkowały, zostały zamknięte w fabryce, po czym wybuchł tam pożar.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0