piątek, 24 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Przedsiębiorcy z Łomży nagminnie zaniżają podatki

Niemal co drugi skontrolowany w ubiegłym roku przez urzędników z ratusza przedsiębiorca popełniał błędy, które skutkowały zaniżaniem wnoszonych do ratusza danin. Choć skontrowano zaledwie 34 „losowo wytypowanych” podatników, dochody miasta z tego tytułu wzrosły o niemal 77 tysięcy złotych. - Ujawnione w kontroli różnice w podatku należnym, a zadeklarowanym wahały się od 200 zł do 6877 zł – przekazuje Anna Sobocińska, rzeczniczka prezydenta Łomży.

Prowadzone w ubiegłym roku kontrole Wydziału Skarbu i Budżetu UM Łomża dotyczyły wyjaśnienia i złożenia prawidłowej informacji podatkowej. Jak zapewnia ratusz losowo wytypowano 34 podatników prowadzących działalność usługową, produkcyjną i handlową  Wyniki kontroli nie pozostawiają żadnych złudzeń – przedsiębiorcy z Łomży nagminnie zaniżają obowiązkowe daniny na rzecz miasta. „W większości sprawdzonych przypadków podatnicy złożyli błędne informacje podatkowe i niewłaściwie obliczyli podatek” - czytamy w oficjalnym raporcie z ubiegłorocznych kontroli ratusza. 
Anna Sobocińska uściśla, że w sprawdzonych przypadkach 44 % stanowiły błędne informacje złożone przez podatników. Błędy te dotyczyły: niezgłoszenia przedmiotu podlegającego opodatkowaniu, zaniżania powierzchni przedmiotu podlegającego opodatkowaniu i złego zakwalifikowania przedmiotu. Jak przekazuje Anna Sobocińska ujawnione różnice w podatku od nieruchomości wynosiły u przedsiębiorców od 335 zł do 5341 zł, a wśród osób fizycznych od 52 zł do 1709 zł.  W sumie rezultatem kontroli tylko tych 34 podatników jest wzrost dochodu do budżetu miasta o 76 tysięcy 721 złotych.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0