wtorek, 17 października 2017 napisz DONOS@

Ciepłą zimę mieszkańcy Łomży poczują w kieszeni... jesienią

W styczniu 2014 roku najwięksi odbiorcy ciepła (ŁSM, SM Perspektywa i MPGKiM) zużyli o ok. 8 tys. GJ mniej niż przed rokiem. Średnia temperatura zewnętrzna w lutym tego roku była wyższa o 1,6 stopni Celsjusza niż lutym 2013 r – podaje Ryszard Fiedorowicz, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży zaznaczając, że to spowodowało, że do sieci ciepłowniczej wprowadzono o ponad 7 tys. GJ energii cieplnej mniej niż przed rokiem. W ślad za mniejszym zużyciem ciepła MPEC wystawia niższe niż rok wcześniej rachunki, ale większość mieszkańców Łomży ciepłą zimę we własnej kieszeni powinna odczuć dopiero za kilka miesięcy.

Z danych przekazywanych przez MPEC wynika, że w ostatnim kwartale 2013 roku zużycie ciepła produkowanego miejską ciepłownię w stosunku do czwartego kwartału 2012 roku było o około 25 tys. GJ niższe. To w złotówkach daje ok. 895 tys. zł niższe rachunki wystawiane odbiorcą. Najwięcej „oszczędności” - z wyliczeń MPEC - ponad 600 tys. zł było u największych odbiorców ciepła czyli w ŁSM, SM Perspektywa i MPGKiM.  
Nawet „prawdziwa” zima jaka objęła Łomżę w styczniu – z temperaturami spadającymi czasami nawet do -20 st. Celsjusza nie była tak ostra jak ta rok wcześniej, a później przyszedł „ciepły” luty. - Na podstawie długoterminowych prognoz pogody szacujemy, że po 4 miesiącach tego roku zużycie ciepła pochodzącego z MPEC będzie niższe o ponad 30 tys. GJ w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego – podaje wiceprezes Fiedorowiocz.

Łomżyński MPEC dostarcza ciepło do około 40 tysięcy mieszkańców Łomży. W ogromnej większości to mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych czy bloków komunalnych. I póki co niższe niż przed rokiem rachunki za zużyte ciepło płacą tylko administratorzy. Mieszkańcy  ciepłą zimę we własnej kieszeni odczują, a przynajmniej powinni odczuć, dopiero jesienią gdy spółdzielnie i gospodarka komunalna rozliczą „ciepły” sezon grzewczy i wyliczą „nadpłaty” mieszkańców.

170919012406.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0