Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 lutego 2021 napisz DONOS@

Z elektronicznymi dokumentami pod górkę

Główne zdjęcie
Centrum obsługi mieszkańców w Urzędzie Miejskim w Łomży

Mimo zapowiadanego od lat wdrażania w administracji elektronicznego obiegu dokumentów póki co – przynajmniej w łomżyńskim ratuszu – system dopiero raczkuje. Nie powiódł się prowadzony wiosną ubiegłego roku „pilotaż” wdrożenia w mieście opracowanego przez Podlaski Urząd Wojewódzki systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją (EZD). Niemniej urzędnicy z wdrażania e-administracji w urzędach nie rezygnują. Miasto, wraz z innymi samorządami województwa, pod przewodnictwem Urzędu Marszałkowskiego usiłuje zrealizować wart co najmniej 70 mln zł projekt, który w założeniu ma udostępnić klientom urzędów załatwianie spraw w formie elektronicznej.

O możliwości załatwienia urzędowych spraw bez konieczności odwiedzania urzędu mówi się już pewnie od początku XXI wieku, czyli od chwili gdy komputery i internet stały się powszechne także w Łomży. I choć od lat można bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej czy kupować przez internet prawie wszystko... a w administracji rewolucji jakoś nie ma. 
Niemal równo rok temu (bez miesiąca) w blasku fleszy fotoreporterów, w łomżyńskim ratuszu odbyła się uroczystość w trakcie której wojewoda podlaski podpisał porozumienie z prezydentem miasta o pilotażowym wdrożeniu opracowanego w Białymstoku dwa lata wcześniej systemu EZD w Urzędzie Miejskim w Łomży.  Zapowiadano, że jeśli pilotaż w Łomży się powiedzie, instalacja i przechodzenie z dokumentacji papierowej na elektroniczną zacznie się w kolejnych powiatach i gminach województwa podlaskiego. Nie udało się. 
- Pilotaż został przerwany z uwagi na brak przepisów zezwalających przekazanie systemu EZD PUW na rzecz Urzędu Miejskiego w Łomży – podaje Anna Sobocińska, rzeczniczka prezydenta Łomży. 
Jak przekazuje są jednak korzyścią z pilotażu. To „poszerzenie wiedzy na temat możliwości wynikających z technologii informacyjnych i komunikacyjnych w zastosowaniu do obsługi klientów urzędu jak i dostosowanie struktury i przepisów urzędu do wykorzystania systemów elektronicznego zarządzania dokumentami”. 

Miliony na e-administrację

W ubiegłym roku 129 jednostek administracji samorządowej z województwa podlaskiego , w tym Urząd Miejski w Łomży, pod przewodnictwem Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku rozpoczęło realizację dofinansowywanego z środków unijnych projektu pn. „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego - cz II, administracja samorządowa”. Jego wartość określa się ponad 70 mln zł, po wydaniu których zostaną utworzone i zmodernizowane usługi e-Administracji, w tym będzie stworzony nowy system Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją (EZD).
- Po wdrożeniu nowego systemu EZD i Cyfrowego Urzędu planuje się udostępnić klientom załatwianie spraw w formie elektronicznej dla większości spraw, które mogą być załatwiane w tej formie – podaje Sobocińska zaznaczając, że wówczas także obieg dokumentów wewnątrz urzędu będzie również wykorzystywał formę elektroniczną. 
System ma zostać sfinansowany z środków RPO WP 2007-2013 – więc musi zostać zrealizowany i rozliczony do końca przyszłego roku. 

Póki co w ratuszu działa system EOD Flower umożliwiający skanowanie i „składowanie elektroniczne” korespondencji wpływającej do urzędu.
- Wspomaga pracę urzędników w zakresie wyszukiwania korespondencji przychodzącej do urzędu i w tym zakresie dużo łatwiej i szybciej niż w przypadku przeszukiwania dokumentów papierowych można odnaleźć daną korespondencję – tłumaczy rzeczniczka prezydenta miasta.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę