Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Miliony złotych na wywłaszczenia

Ponad 8 milionów złotych potrzebuje miasto Łomża na wywłaszczenia gruntów pod budowę przede wszystkim stosunkowo krótkiej (1,5 km), ale szerokiej bo dwujezdniowej, i z drogami serwisowymi po bokach, ulicy Meblowej. Właśnie zakończono wycenę niemal 10 hektarów gruntów, które miasto przejmie przede wszystkim pod budowę ulicy Meblowej, ale także połączonych z nią uliczek. Pieniądze na wywłaszczenia w ogromnej większości będą pochodziły z kasy miasta. Mimo – co podkreślają władze Łomży – dużego wsparcia budowy ulicy środkami z funduszy unijnych, na wywłaszczenia unia dorzuca się tylko symboliczne, a znaczną część tych środków miasto wydało już wcześniej.

Dwujezdniowa ulica Meblowa o długości 1540 metrów  ma połączyć ulice Wojska Polskiego (przy Fadomie) z Poznańską (rondo na Łochtynowo). Inwestycja jest niezwykle kosztowna. Wraz z całą infrastrukturą kosztować może nawet około 30 milionów złotych. Władze miasta co rusz wyszukują nowych argumentów przemawiających za zasadnością budowy jej jako najszerszej w mieście arterii komunikacyjnej. Wśród nich był także ten dotyczący dużego wsparcia środkami zewnętrznymi. I faktycznie ulica ma powstać w ramach dwóch projektów dofinansowanych środkami unijnych. W pierwszym z nich „Przygotowanie i uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Łomży - II etap” - jak przekazywał w ubiegłym tygodniu prezydent Mieczysław Czerniawski dofinansowanie unijne wynosi ponad 70%, a w drugim „Usprawnienia drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży – etap III” nawet 90%. Tyle tylko, że to dofinansowanie do tzw. kosztów kwalifikowanych, a nie wszystkie koszty związane z budowami ulic takimi są. Po ich doliczeniu te procenty znacząco spadają.

Wywłaszczenia za swoje
I do wydatków kwalifikowanych tylko w niewielkim stopniu zaliczane są np. wydatki na wywłaszczenia. 
- Zgodnie z wytycznymi Instytucji Zarządzającej RPO WP (Urzędu Marszałkowskiego) - wydatki dotyczące zakupu gruntów mogą być kwalifikowalne tylko do 10% kosztów kwalifikowalnych projektu – podaje Łukasz Czech zaznaczając, że pozostała część wydatków musi być sfinansowana z budżetu miasta.
W projekcie „Przygotowanie i uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Łomży - II etap”, z którego realizowana jest połowa ulicy Meblowej, wydatki kwalifikowalne wykupu gruntów oszacowano na kwotę niespełna 1,256 mln zł, ale jak podkreśla Łukasz Czech „zostały już poniesione w ubiegłych latach na zakup terenów pod przyszłych inwestorów”.
W projekcie „Usprawnienia drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży – etap III” dofinansowanie unijne na wykupy gruntów pod budowę drugiej połowy ulic Meblowej i całej Browarnej, w sumie wynosi nieco ponad 2,3 mln zł. Tyle tylko, że na wykup jednej działki i wywłaszczenia 11 kolejnych pod poszerzenie funkcjonującej dziś ulicy Browarnej potrzebne jest blisko 950 tys zł, a miasto musi jeszcze wywłaszczyć działki pod budowę dalszej części tej ulicy aż po Nowogrodzką. Na wywłaszczenia pod Meblową może zostać niewiele albo i nic. 

Cena Meblowej
Tymczasem pod budowę dwujezdniowej ulicy Meblowej z drogami serwisowymi po obu jej stronach wraz z budową innych mniejszych dróg w tej części miasta o łącznej długości około 1,3km miasta wywłaszcza 111 działek o powierzchni 99.930 m2. Oszacowana wartość odszkodowania wraz z naniesieniami na gruncie - drzewa, krzewy, ogrodzenia, budynki, budowle, zasiewy itp. - jak przekazuje Łukasz Czech - wynosi 8 mln 261 tys 543 zł. 
I te pieniądze miasto musi wypłacić właścicielom przejmowanych pod budowę drogi gruntów.
- Miasto oferuje takie ceny odszkodowań że dotychczas nie wypłynęła żadna skarga na wyceny – chwalił się podczas ostatniej konferencji prasowej zastępca prezydenta Łomży Beniamin Dobosz. 
To on też przedstawiał koncepcję pociągnięcia ulicy Meblowej w drugą stronę od Wojska Polskiego do Nowogrodzkiej, tak by stworzyć wewnętrzną miniobwodnicę Łomży, która mogłaby wyprowadzić z miasta rzekomy ruch tranzytowy ze szlaku Olsztyn – Siedlce. 
Pytany o to czy dalsza część ul. Meblowej także miałaby być dwujezdniowa mówił, że to będzie analizowane.

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę