Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Tradycje bliskie starszym i młodszym

Aż 26 nagród i wyróżnień przyznało jury uczestnikom Przeglądu Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego. Dwudniowy przegląd w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży cieszył się rekordowym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród grup teatralnych z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Do Łomży orzyjechało blisko 400 uczestników z całego województwa podlaskiego. – Jest coraz większe zainteresowanie folklorem wśród młodzieży – ocenia Elżbieta Fionik z Bielska Podlaskiego, opiekunka zwycięskiej grupy Antrakt. – Coraz bardziej dostrzegamy, że to jest coś pięknego, że w zależności od regionu Polski różnimy się folklorem, pieśniami, tańcami i obyczajami, które nie mogą zaginąć!

Biorące udział w konkursie zespoły prezentowały głównie tradycyjne formy teatru ludowego, widowiska ze świętami w roli głównej oraz wiejskimi uroczystościami, zwyczajami i obyczajami. Były więc Herody, kolędowanie z gwiazdą, jasełka, zwyczaje wigilijne i sylwestrowe, ale również zapusty, rajki, żydowskie wesele czy darcie pierza. Nie zabrakło też folkloru ze wschodnich rubieży województwa, w opartych na tradycyjnym, białym śpiewie występach „Maslena” i „Rohulki” grup z Malinnik i Bielska Podlaskiego. 
– Nasza grupa zajmuje się m.in. rekonstrukcją tradycyjnych obrzędów z okolic Bielska Podlaskiego i Hajnówki – mówi Elżbieta Fionik instruktor do spraw teatru Bielskiego Domu Kultury, opiekunka istniejącej od 16 lat grupy Antrakt. – Jeździmy na ekspedycje, uczymy się od naszych babć i dziadków, próbujemy też śpiewać otwartym głosem, określanym fachowo białym głosem – podobnie śpiewają też górale. „Rohulki” to wiosenne kolędowanie od chaty do chaty z rohulką – panną wybieraną tydzień po Wielkanocy. Zbierano się wtedy w miejscu dostępnym dla młodzieży, wybierano tę najładniejszą pannę, ubierano ją na czerwono i śpiewając pieśni zbierano datki – kiełbasę, pierogi na późniejszą biesiadę. Połowę ludności w naszym regionie stanowią prawosławni Białorusini, w swojej grupie też mam dzieci dwujęzyczne, dlatego śpiewamy po białorusku. 
– Lubię brać udział w takich przedstawieniach bo są bardzo interesujące! – mówi 13-letnia Aleksandra Zimkiewicz, w Antrakcie od sześciu lat. – Uczymy się piosenek po białorusku, białoruskich tekstów, ale mamy też ten język w szkole i to nie jest wcale trudne – bardzo fajnie się śpiewa te piosenki!

Ludowe zwyczaje ciągle żywe
Z Aleksandrą zgadzają się jej koleżanki i koledzy z Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Zespole Szkół Samorządowych w Nowogrodzie, którzy zdobyli III nagrodę za „Herody”  w kategorii grup dziecięco-młodzieżowych czerpiących z tradycji. 
– Tradycja powoli zanika, jest jej coraz mniej, dlatego z chęcią to kultywujemy! – mówi Krystian Jarosik. – To są nasze zainteresowania, możemy je rozwijać w szkole, głównie dzięki pani Marii Dąbrowskiej, która nad wszystkim czuwa – nam samym pewnie byłoby trudno to zorganizować, a z taką osobą można robić wspaniałe rzeczy!
– Musimy to kontynuować i utrwalać! – dodaje Andrzej Bobowicz. – Zgłosiłem się sam, to jest nasza pasja i chcemy to kontynuować, bo to nie jest tak, że interesuje nas tylko internet czy telefon komórkowy!
– Już trzeci raz bierzemy udział w jasełkach – zaznacza Paulina Stepnowska. – Bardzo chętnie bierzemy w tym udział, chętnych było jeszcze więcej, aż z powodu nadmiaru zgłoszeń musieliśmy wybierać. Z panią Marią wszystko przychodzi nam z łatwością!
Równie entuzjastyczne podejście prezentowali dorośli uczestnicy przeglądu, dlatego wszystko wskazuje na to, że kolejny przegląd wojewódzki za dwa lata będzie jeszcze ciekawszy.
– Eliminacje przeglądu odbywały się najpierw w powiatach, tutaj przyjechały zespoły, które zyskały tam najwyższą ocenę – ocenia juror Józef Zyśk z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. – Na poziomie wojewódzkim patrzy się już na szczegóły, ocenia stroje, różne niuansiki. Natomiast jest to bogactwo, tygiel kultury, bo w województwie podlaskim mamy Polaków, Litwinów, Białorusinów, Ukraińców, Rosjan, również Tatarów – różnorodność przebogata! Dlatego tyle nagród i wyróżnień, chociaż mieliśmy problem, bo wiadomo, mało pieniędzy, ale staraliśmy się to podzielić, w miarę możliwości, uczciwie! 
– Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku ufundował nagrody w wysokości 3 tys. zł, nagrody książkowe za tysiąc zł Urząd Marszałkowski w Białymstoku, zaś Starostwo Powiatowe w Łomży przekazało 2,5 tys. zł na organizację przeglądu Fundacji Sztuk i Dialogu, z którą wspólnie go zorganizowaliśmy – dodaje Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK. – Uczestnicy przeglądu to amatorzy kultywujący dawne zwyczaje i tradycje, którzy chętnie się spotykają, integrują i występują. W większości są to zespoły z mniejszych miejscowości, gdzie ludzie mają trochę więcej czasu żeby coś robić – jest to trochę inny sposób spędzania czasu wolnego, bez mediów i internetu w roli głównej. Bardzo nas również cieszy liczny udział dzieci i młodzieży, starających się przenosić te stare zwyczaje w obecne czasy, pamiętać o nich!

Wojciech Chamryk

Wyniki Przeglądu Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego:

W kategorii teatralnych grup tradycyjnych – dorośli:
I nagroda:
„Z gwiazdą” – Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
„Herody” – Zespół Król Herod z MDK w Szczuczynie
„Rajki” – Zespół Knyszynianki z Knyszyna
„Herody” – Zespół Herody z gminy Czyżew
„Święte wieczory” – Zespół Laskowianki z Laskowca Starego
II nagroda:
„Chleb święta rzecz” – Zespół Dzwonki z Hanjówki
„Kolędowanie z gwiazdą” – Zespół Regionalny Lipsk z Lipska
„Herody” – Zespół Kolędniczy z Perlejewa
„Herody” – Teatrzyk Form Różnych ZRYW z Czarnej Wsi Kościelnej
III nagroda:
„Bogaty wieczór na wsi” – Zespół Jarzębina z Karakul
„Dzień Wigilii” – Zespół Pogodna Jesień z Moniek
„Chodzenie z gwiazdą” – Zespół Modry Len z Nowinki
„Maslena” – Zespół Folklorystyczny Malinki z Malinnik
Wyróżnienie:
„Darcie pierza” – Zespół Wrzosy z Moniek
W kategorii teatralnych grup tradycyjnych – dziecięcych i młodzieżowych:
I nagroda:
„Rohulki” – Zespół Antrakt z BDK Bielsk Podlaski
II nagroda:
„Z gwiazdą” – Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
„Herody” – Zespół Urwisy, SP w Konopkach Monetach
III nagroda:
„Po kolędzie” – Koło Teatralne Chochliki ze Sławca
W kategorii grup w oparciu o tradycję – dziecięco – młodzieżowych:
I nagroda:
„Po kolędzie chodzimy” – Zespół Patałaszki, Przedszkole Samorządowe nr 1 B-stok
„Nie było miejsca dla ciebie” – Zespół Jutrzenka ze SP w Szczuczynie
II nagroda:
„Leśna historia o narodzinach Chrystusa” – Grupa Teatralna Parafii Krzyża Św. Łomża
III nagroda:
„Zapusty” – Koło Teatralne Wesołe Skrzaty, SP nr 4 Zambrów
„Miłość na świecie” – Teatr Zespołu Szkół w Niećkowie
„Jasełka” – Grupa Teatralna SP nr 1 Siemiatycze
„Jasełka” – Grupa Teatralna Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowogrodzie
Wyróżnienie:
„Na tratwach” – Grupa Teatralna Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowogrodzie


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę