Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Nowe miejscowości zagrożone afrykańskim pomorem świń

Po potwierdzeniu drugiego już przypadku padłego dzika w związany z afrykańskim pomorem świń w województwie podlaskim powiększono tzw. obszar zapowietrzony. Zgodnie z decyzją powiatowego lekarza weterynarii w Sokółce obejmuje on już 14 miejscowości w gminach Szudziałowo i Krynki. Jeszcze we wtorek zostały uśpione i zabrane do utylizacji, na koszt państwa pierwsze hodowlane świnie z gospodarstwa, jak mówią lekarze weterynarii „kontaktowego”. - Chodzi o gospodarstwo rolnika z gminy Szudziałowo,  który znalazł padłego dzika – wyjaśnia Joanna Gaweł rzecznik prasowy wojewody podlaskiego dodając, że komisja szacunkowa oceniała wartość  pięciu sztuk trzody, które trzeba było uśpić, a rolnik otrzyma odszkodowanie.

Zgodnie z zarządzeniem wytyczającym obszar zapowietrzony wprowadzony jest obszaru lustracji zwierząt w promieniu 10 km od miejsca znalezienia padłych dzików. Obowiązuje także całkowity zakaz urządzania polowań oraz zakaz przemieszczania świń oraz materiału biologicznego z obszaru powiatu. 
Na tzw. terenie zagrożonym wprowadzono obostrzenia dotyczą gospodarstw prowadzących hodowlę świń np. nakaz używania mat dezynfekcyjnych przy wejściach do pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta, czy nakaz trzymania świń w zamknięciu, a w przypadku dzików obowiązek dostarczenia każdego odstrzelonego zwierzęcia do punktu skupu lub zakładu przetwórstwa dziczyzny, a tusze lub skóry tych zwierząt mogą być stamtąd zabierane dopiero po otrzymaniu negatywnego wyniku badania laboratoryjnego na obecność wirusa ASF.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę