Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Duże rodziny zaoszczędzą na biletach MPK od marca

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

Posiadacze Karty Dużej Rodziny w Łomży od 1. marca będą korzystali z ulgowych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej. Praktycznie oznacza to bilety ulgowe: 50 procent dla dorosłych i jedną czwartą ceny dla dzieci. Decyzję podjęła 20 głosami Rada Miasta na sesji nadzwyczajnej, w której programie znalazł się jeden punkt. – Rada Miasta uchwałę o wprowadzeniu Karty przyjęła 25. września, zaś reszta należała do służb prezydenta, a problemem było powiadomienie w terminie związków zawodowych – krytykował dwa miesiące opóźnienia we wprowadzeniu zniżek na bilety w MPK radny Maciej Głaz (PO). – To nie jest nasza, radnych wina! - Nie patrzmy na to w kategoriach winy, lecz dobrodziejstwa dla kilku tysięcy mieszkańców Łomży – wzywała wiceprezydent Mirosława Kluczek. – Czym są dwa miesiące w stosunku do wieczności? Poza ulgami dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, podjęta uchwała Rady Miasta od 1 marca wprowadza także nowe bilety: godzinny, jednodniowy i kwartalny.

Pomysł stworzenia w mieście programu „Dużej Rodziny” zaproponował w lutym rok temu radny Mariusz Chrzanowski (PiS). Program wdrażający Kartę Dużej Rodziny został w Łomży uchwalony pod koniec września. Zgodnie z zapisami uchwały, od 1. stycznia 2014 roku duże rodziny z miasta zyskiwałyby prawo do 50-procentowych zniżek w miejskich instytucjach kulturalnych, sportowych, przedszkolach i autobusach  oraz do ulg w niezależnych od miasta podmiotach, które zdecydują się przystąpić do programu. Niestety, wdrażanie programu przez ratusz od samego początku kuleje. Od 1. stycznia posiadacze kart mogli korzystać z tańszych o połowę biletów w miejskich instytucjach kultury i w placówkach podległych Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, choć początkowo i tu władze miasta chciały wprowadzać znaczące ograniczenia w limitach wejść na basen. Od 1. lutego zaczęły obowiązywać ulgi w przedszkolach, natomiast dające największe oszczędności dużym rodzinom ulgi przy zakupie biletów komunikacji miejskiej pojawią się dopiero od 1. marca.
- Jakie były przyczyny, że Karta Dużej Rodziny nie mogła obowiązywać od 1. stycznia?  – zapytała radna Elżbieta Rabczyńska (PiS).
W zastępstwie chorego prezydenta Mieczysława Czerniawskiego – jak przekazał przewodniczący Rady Miasta Maciej Borysewicz – odpowiedziała wiceprezydent Mirosława Kluczek. Przypomniała, że podczas przygotowań „w dość dużym zespole” Karty Dużej Rodziny „najwięcej kontrowersji budziły bilety MPK, bo to najwyższe kwoty”. – Rozważaliśmy, żeby Karta była jednocześnie biletem MPK – wyjaśniała wiceprezydent, dodając, że podniosłoby to koszty realizacji programu i wymagało dodatkowego czasu. - Zbyt późno podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu Karty – przyznała wiceprezydent i zaapelowała do radnych. – Karta wchodzi na całe lata i jest to ogromne dobrodziejstwo. Przejdźmy od krytyki do promowania dobrodziejstw Karty.
Z wyliczeń Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży, którego dyrektor Janusz Nowakowski udzielał wyjaśnień radnym, wynika, że wprowadzenie Karty Dużej Rodziny może kosztować MPK około 245 tysięcy zł rocznie. Elektroniczny (tańszy) bilet miesięczny na wszystkie linie kosztuje dziś 86 zł, ulgowy 43 zł, a z Kartą będą one odpowiednio o połowę tańsze. W przypadku „dużej rodziny” z trójką dzieci da to 780 zł oszczędności rocznie, jeśli bilety kupowane będą tylko dla dzieci, natomiast prawie 1 300 zł, jeśli dla wszystkich członków rodziny. 
Ratusz prognozuje, że osób uprawnionych do ulgi z tytułu KDR może być nawet 3 tysiące.

Nowe bilety: godzinny, jednodniowy i kwartalny
Poza ulgami dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, podjęta dziś uchwała Rady Miasta od 1 marca wprowadza także nowe bilety. To bilet godzinny sprzedawany przez kierowce w autobusie MPK za 4 zł (ulgowy za 2 zł) – ważny na wszystkie linie w ciągu 60 minut od kupienia, bilet jednodniowy za 10 zł (ulgowy 5 zł) także sprzedawany przez kierowców i ważny tego dnia na wszystkich liniach. Nowością będzie także elektroniczny, imienny bilet kwartalny na wszystkie linie, który kosztował będzie 250 zł normalny i 125 zł ulgowy. Dzięki niemu stali klienci MPK będą mogli nieco zaoszczędzić – 8 zł w przypadku biletów normalnych i 4 zł na biletach ulgowych – na kwartał.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę