Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

Co czwarty bezrobotny ma 50+... i marne szanse na pracę

Bezrobotni Polacy po ukończeniu 50. roku życia nie otrzymują skutecznej pomocy w znalezieniu trwałego zatrudnienia – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. NIK skontrolowała jak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz wybrane 24 powiatowe urzędy pracy realizują programy aktywizacji zawodowej tej grupy bezrobotnych. Wśród skontrolowanych był także Powiatowy Urząd Pracy w Łomży.

NIK w raporcie z kontroli podkreśla, że pracodawcy, którzy biorą udział w różnego rodzaju programach dla osób bezrobotnych w wieku 50+ , uzyskują dodatkową siłę roboczą, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Nie przedłużają jednak umów zatrudnionym, a urzędy pracy nie mają odpowiednich instrumentów prawnych, które pozwoliłyby na wyegzekwowanie od pracodawców przedłużenia umowy. 

Hanna Huszcza, rzeczniczka urzędu pracy w Łomży, mówi, że wnioski NIK -u o tym, iż dla większości bezrobotnych w wieku 50+ programy aktywizacji zawodowej są krótkotrwałe i nieskuteczne, nie są specjalnie odkrywcze. W Łomży w tej grupie wiekowej jest ponad 1700 bezrobotnych i jeśli ktoś z tej grupy znajduje pracę to zazwyczaj na tyle ile trwa wsparcie przedsiębiorcy środkami publicznymi, po czym osoba ta powraca na listę bezrobotnych.  
- Pracodawcy zapewne boją się tego, że osoby starsze wejdą w czas ochronny w którym nie można zwalniać pracownika – mówi Hanna Huszcza. - Znam przypadki, że pracodawcy zwalniali pracownika na miesiąc przed osiągnięciem tego wieku, aby później nie mieć problemów. Ale wówczas o wiele większe problemy ma zwolniony pracownik, który nie ma gdzie dopracować do emerytury.

W przypadku łomżyńskiego urzędu osoby po 50-ce stanowią 1/4 ogółu bezrobotnych. Niemal 75% z nich to mieszkańcy Łomży, podczas gdy ogólnie wskaźnik mieszkańców miasta wśród wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych kształtuje się poniżej 60%.   

NIK alarmuje, że w badanym okresie (2010-2012) liczba bezrobotnych, w grupie 50+, systematycznie wzrastała. O ile ogólna liczba bezrobotnych w grupie osób poniżej 50. roku życia wzrosła o 7,6%, o tyle wśród osób powyżej 50. roku życia odsetek ten wzrósł o 15,4%.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę