Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łomżyńscy Kapucyni rozpoczęli „wielki jubileusz” 250-lecia

Ojcowie i Bracia Kapucyni w Łomży modlą się, odprawiają msze święte, udzielają sakramentów, uczą religii, wspierają ubogich, opiekują się dziećmi, nawiedzają chorych i pomagają uzależnionym od alkoholu zerwać z nałogiem. Niosą od 250 lat duchową posługę duszpasterską i pomoc ludziom na życiowych zakrętach. Przez dwa i pół wieku kolejne pokolenia łomżan usłyszały od pokornych zakonników dobre słowo, dające nadzieję w najtrudniejszych chwilach. Ludzie zaznawali pociechy serca, niezależnie od tego, czy miasto znajdowało się pod zaborem pruskim i rosyjskim, przeżywało zawieruchy pierwszej i drugiej wojny światowej, borykało się z biedą po okupacji czy w czasach komunistycznych. W święto Ofiarowania Pańskiego Kapucyni zainaugurowali „wielki jubileusz”.

O tym, że Stolica Apostolska wydała dekret w sprawie 250-lecia posługi Kapucynów, lubianych w Łomży za skromny styl życia i bycia, mówił Ojciec gwardian Mirosław Ferenc podczas koncertu „Gwiazdka z nieba” 15. Stycznia. Jednak z ogłoszeniem treści pisma czekano, aż dotrze z Rzymu, do 2. lutego, by w święto Matki Boskiej Gromnicznej odczytać je wiernym i gościom na uroczystej,  inaugurującej jubileusz 250-lecia mszy św. pod przewodnictwem ks. Tadeusza Zawistowskiego (lat 84), biskupa pomocniczego seniora Diecezji Łomżyńskiej, mówiącego z uznaniem o Kapucynach. 

Wielka łaska – codziennie odpust zupełny
Istotą papieskiego dokumentu, pisanego bogato inkrustowaną ornamentyką słowną i zajmującego po przetłumaczeniu na język polski stronę gęstego maszynopisu, jest nadanie kościołowi pw. Matki Bożej Bolesnej przywileju udzielania odpustu zupełnego. - W roku pięknego jubileuszu 250-lecia w kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży można codziennie otrzymać odpust zupełny, czyli darowanie kary doczesnej co do grzechu, który został odpuszczony w sakramentalnej spowiedzi – wyjaśnia Ojciec dr Andrzej Kiejza (lat 51), poeta i przełożony w prowincji warszawskiej, w skład której wchodzi łomżyńska wspólnota kapucyńska. – To wielka łaska, gdyż wierzymy, że spowiedź, komunia i modlitwa w intencji Ojca Świętego Franciszka uchroni nas przed cierpieniem w Czyśćcu.
Odczytanie dekretu, który podpisał penitencjariusz większy kardynał Maurus Piacenza, poprzedziła homilia Ojca Kiejzy, który jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży i cztery lata postulatu w latach 1978 – 82 odbywał w łomżyńskim klasztorze w tajemnicy przed władzami PRL-u. – Nawet bliscy mi koledzy nie wiedzieli, że po lekcjach przygotowuję się do przywdziania habitu zakonnego – wspomina po latach prowincjał. – Z tego okresu z wdzięcznością zapamiętam swoich wychowawców. W życie zakonne wprowadzali ojcowie: Mieczysław Kowalik i Anicet Pieńkowski, brat Antoni Truskolaski dawał przykład pobożnością, od rana do wieczora zachęcając do modlitwy śpiewem i różańcem. Pieśni, które śpiewał, miały po kilkadziesiąt zwrotek! Mamy za co dziękować Bogu w łomżyńskim klasztorze: za dwa i pól wieku modlitwy, cichej pracy, cierpienia i radości. Do dziś posługuje chorym w mieście ojciec Zbigniew Konopka, 89-letni zakonnik, przed laty misjonarz w Gwatemali. W Łomży i okolicy pięknie rozwinęła się tradycja przyrzeczeń abstynenckich, dzięki   wytrwałej pracy, jaką wkłada w pomoc alkoholikom i ich rodzinom ojciec Apolinary Kaźmierak...

Lata pojednania z Bogiem i posługi ludziom
Prowincja warszawska gromadzi obecnie 245 zakonników, w tym 55 na misjach, m.in., w Gabonie i Salwadorze. Zarówno prowincjał, jak i gwardian podkreślają, że klasztor i kościół w parafii  Matki Bożej Bolesnej w Łomży „to jest nasz dom, omodlony przez ojców, braci i wiernych, bez względu na okoliczności i trudne doświadczenia historyczne - większość tego czasu to radosne lata posługi, pojednania z Bogiem, błogosławieństwa dla ochrzczonych i wstępujących na drogę małżeństwa”.
- Kiedy człowiek ofiaruje coś albo siebie Bogu, to taka osoba, ta rzecz, to miejsce, jak kościół, do Boga ze szczególnego tytułu należy – nauczał Ojciec Andrzej Kiejza. – A kiedy składamy szczery dar, na jaki nas stać, za każdym razem jest to wyraz naszej miłości i czci dla tego, kogo kochamy…
Otwarcie Roku Jubileuszowego uświetnił parafialno-rodzinny wieczór kolęd z Zespołem z 13-ej pod kierunkiem Ewy Zawłockiej. W marcu z koncertem muzyki dawnej wystąpi grupa Voci Unite Katarzyny Szmitko. W kościele Kapucynów 27. lub 28. kwietnia zagra Łomżyńska Filharmonia Kameralna z okazji kanonizacji bł. Jana Pawła II. W Nocy Muzeów z 17. na 18. maja będzie można zwiedzać klasztor i podziemne katakumby, a 25. maja w ogrodzie klasztornym odbędzie się Festyn Franciszkański. Uroczystości centralne Roku Jubileuszowego zaplanowano na 21. czerwca: część historyczno- naukową umieszczono w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego, mszę św. z udziałem gości – w kościele Kapucynów, zaś na Starym Rynku – niespodziankę, czyli… szopkę franciszkańską. 2. sierpnia zaplanowano w kościele przy Krzywym Kole odpust „Porcjunkuli”, a 30. sierpnia - koncert Maleo Reggae Rockers na Starym Rynku. Uroczystość św. Franciszka z Asyżu odbędzie się 4. października, natomiast 16. października - koncert Studio Wokalnego eMDeK pod batutą Magdy Sinoff. Obchody Roku Jubileuszowego zakończą się 8. grudnia uroczystościami w kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży.  

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Leszek Wiśniewski


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę