Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 13 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Rolnicy z województwa stracą dziesiątki milionów?

Przyjęta przez Sejm Ustawa w dniu 24 stycznia br. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, pozbawia rolników dotychczasowej uzupełniającej płatności obszarowej (UPO) i płatności zwierzęcej (PZ) – alarmuje prezes Podlaskiej Izby Rolniczej. Tymczasem w województwie podlaskim co trzeci hektar będący w użytkowaniu rolniczym kwalifikuje się do płatności zwierzęcej. - Oznacza, że tylko na podlaską wieś może nie trafić kilkanaście lub kilkadziesiąt milionów złotych - wylicza Grzegorz Leszczyński apelując od marszałka Senatu o podjęcie działań zmierzających do zmiany niekorzystnych zapisów w ustawie dotyczącej płatności bezpośrednich w 2014 r.

Dotychczas dopłaty uzupełniające obejmowały pięć sektorów: chmiel, tytoń, skrobię ziemniaczaną, tzw. płatność zwierzęcą (do łąk) oraz uzupełniającą płatność obszarową (m.in. do produkcji zbóż). Obecnie planowane wsparcie ogranicza się jedynie trzech - chmiel, skrobia i tytoń i przewiduje wsparcie w kwocie 48 mln euro. W przypadku stosowania wsparcia krajowego we wszystkich sektorach - kwota ta mogłaby wynieść nawet 385 mln euro. 
- Pozbawienie rolników szczególnie płatności zwierzęcej jest bardzo krzywdzące i niezrozumiałe. To produkcja zwierzęca należy do najważniejszych kierunków produkcji rolniczej.  Ze sprzedaży zwierząt i produktów zwierzęcych pochodzi prawie 70% przychodów w gospodarstwach rolnych -  – podkreśla prezes Leszczewski wnoszę do marszałka Senatu,gdzie trafiła właśnie uchwalona w ubiegłym tygodniu przez posłów ustawa, o przywrócenie zapisów umożliwiających wypłacanie płatności uzupełniające do powierzchni upraw - roślin przeznaczonych na paszę, uprawnianych na trwałych użytkach zielonych.  
Jak przekonuje prezes PIRol Rozporządzenie (UE) nr 131012013 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 grudnia 2013r. określające niektóre przepisy przejściowe na 2014 r daje możliwość dla państw członkowskich posiadających jednolitą płatność obszarową – stosowania przejściowego wsparcia krajowego, uwzględniającego sektorowe koperty finansowe z 2013 r.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę