Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Pechowy jak rolnik...

Ponad 1300 odszkodowań z tytuły wypadków przy pracy przyznała Kasa Rolniczego Ubezpieczenie Społecznego rolnikom z województwa podlaskiego. Większość poszkodowanych, bo aż 71% to mężczyźni. Rolnicy ulegali wypadkom na skutek upadku z wysokości oraz pochwycenia przez części ruchome maszyn i urządzeń. Kobiety częściej nieszczęśliwie potykały lub ślizgały się oraz były potrącane lub przygniatane przez zwierzęta. Niezależnie od płci wypadki najczęściej kończyły się urazami rąk (42%) i nóg (42,1%).

Z danych KRUS wynika, że do wypadków przy pracy rolniczej dochodzi najczęściej w wyniku upadku osób (44,4% wszystkich zdarzeń), spowodowanych głównie złym stanem nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych. Liczną grupę stanowią też uderzenia, przygniecenia i pogryzienia przez zwierzęta (19,3%), będące skutkiem nieodpowiedniego postępowania ze zwierzętami, a także niewłaściwej konstrukcji zagród i kojców (np. braku możliwości zadawania karmy z zewnątrz stanowiska). Trzecią grupę szczególnie niebezpiecznych zdarzeń tworzą wypadki spowodowane pochwyceniem przez części ruchome maszyn i urządzeń (10,8%). Ich przyczyną jest najczęściej wykonywanie czynności w strefie zagrożenia, brak osłon na częściach ruchomych oraz oczyszczanie, regulowanie i naprawienie maszyn przy włączonym napędzie. 

W 2013 roku większość wypadków miała miejsce bezpośrednio w obejściu gospodarstwa rolnego: w budynkach gospodarskich (39,4%) i na podwórzu (39,3%), najczęściej podczas obsługi zwierząt (29,5% wszystkich zdarzeń). Co trzeci wypadek wydarzył się z udziałem maszyn i urządzeń rolniczych – głównie ciągników, przyczep i pilarek łańcuchowych do drewna. 

W sumie jednak z roku na rok praca na wsi staj się coraz bardziej bezpieczną. Wskazywać na to może liczba zgłaszanych do KRUS wypadków. W 2013 roku rolnicy z terenu działania OR KRUS w Białymstoku zgłosili 1769 zdarzeń wypadkowych, o 13,2% mniej niż w 2012 roku i o blisko 30% mniej niż w 2007 roku. Ciekawostką jest natomiast, że liczba wypadków uznanych przez KRUS zmienia się w niewielkim zakresie. W ubiegłym roku w przypadku 1308 zdarzeń przyznano jednorazowe odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy  pracy rolniczej. To o niemal 170 mniej niż w 2012 roku, gdy wypłat było o 10 więcej niż w przywołanym już 2007 roku.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę