Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Pracę dostanie mniej niż połowa migratorów z Łomży

Główne zdjęcie
Ośrodek Migracyjny Ksiąg Wieczystych w Łomży

„W zakresie spraw pracowniczych Minister Sprawiedliwości nie jest zwierzchnikiem służbowym dyrektorów sądów. Nie jest także pracodawcą referendarzy sądowych, ani też urzędników i innych pracowników sądów” - pisze Wojciech Hajduk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w odpowiedzi na interpelację posła Lecha Kołakowskiego w sprawie przyszłości pracowników Ośrodka Migracyjnego Ksiąg Wieczystych w Łomży. Ośrodek, w którym pracują 63 osoby, ma zostać zlikwidowany w tym roku. W odpowiedzi na interpelację wiceminister potwierdza nową pracę jedynie dla 25 osób. „Zatrudnienie natomiast wszystkich pozostałych pracowników Ośrodka Migracyjnego w strukturach Sądu Rejonowego w Łomży i Sądu Okręgowego w Łomży jest niemożliwe, z uwagi na obecny stan etatyzacji tych sądów i ich obciążenie zadaniami” - podkreśla Wojciech Hajduk.

Jak podaje wiceminister na bazie Ośrodka Migracyjnego Ksiąg Wieczystych w Łomży planuje się powstanie Ośrodka Zarządzania Informacją jako II Oddziału Informatycznego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku (lub Sekcji OZI dotychczasowego Oddziału Informatycznego), z obszarem właściwości dla apelacji białostockiej.
W ośrodkach zarządzania informacją realizowane będą zadania z obszaru transkrypcji zapisu dźwięku z przebiegu posiedzeń sądowych, wsparcia użytkowników systemów informatycznych obsługujących sądy, analizy, testowania i rozwoju systemów informatycznych sądownictwa powszechnego.(...)
Dotychczas na potrzeby transkrypcji nagrań z rozpraw w sprawach cywilnych przewidziano 20 migratorów z Ośrodka Migracyjnego Ksiąg Wieczystych w Łomży. (…) Planuje się także zatrudnienie 5 migratorów z Ośrodka Migracyjnego Ksiąg Wieczystych w Łomży dla mającego powstać wydziału cywilnego (elektronicznego) w Sądzie Rejonowym w Łomży.

Jak zaznacza  Wojciech Hajduk w Ministerstwie Sprawiedliwości przeprowadzono analizę dotyczącą wykorzystania w strukturze sądownictwa powszechnego pozostałych osób zatrudnionych obecnie w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych w Łomży. Część z tych osób nowe miejsce pracy zapewne znajdzie w Sądzie Rejonowym w Łomży. Zatrudnienie natomiast wszystkich pozostałych pracowników ww. Ośrodka Migracyjnego w strukturach Sądu Rejonowego w Łomży i Sądu Okręgowego w Łomży jest niemożliwe, z uwagi na obecny stan etatyzacji tych sądów i ich obciążenie zadaniami.
Dlatego też pozostali urzędnicy Ośrodka Migracyjnego, którzy nie znajdą zatrudnienia w Oddziale Informatycznym Sądu Apelacyjnego w Białymstoku oraz w Sądzie Rejonowym w Łomży, będą mieli możliwość zatrudnienia w innych sądach rejonowych w apelacji białostockiej .
Minister wskazuje także, że istnieje prawna możliwość przeniesienia urzędników zatrudnionych w środku migracyjnym ksiąg wieczystych do innych sądów (poza Sądem Okręgowym w Łomży) w trybie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 16 września 1982 roku o pracownikach urzędów państwowych (j.t. Dz.U. z 2013 r., póz. 269), który stosuje się do pracowników sądów z mocy art. 18 ustawy o pracownikach sądów i prokuratury. Wymagany jest w tym zakresie wniosek urzędnika oraz porozumienie zawarte przez kierownika urzędu dotychczas zatrudniającego urzędnika oraz kierownika urzędu, który ma go zatrudnić.
- Pragnę przy tym podkreślić, że decyzje o przeniesieniu konkretnych urzędników zatrudnionych w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych w Łomży, zgodnie z powołanymi powyżej przepisami, podejmować będą dyrektorzy właściwych sądów. Powołane przepisy nie tworzą jednak po stronie pracownika sądu uprawnienia do żądania do przeniesienia go do innego sądu, a Minister Sprawiedliwości nie może nakazać dyrektorowi sądu przyjęcia pracownika we wskazanym trybie – podkreśla wiceminister Hajduk.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę