Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

„Jestem z województwa łomżyńskiego”

Główne zdjęcie
Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny SLD

- „Przez ostatnie lata Platforma Obywatelska inwestowała środki z Unii Europejskiej w wielkie metropolie. Donald Tusk postanowił wmówić Polkom i Polakom, że Polska powinna być podzielona na Polskę metropolitalną i Polskę zaściankową. SLD na taki podział się nie zgadza” – mówi sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski. W imieniu władz Sojuszu w Łomży promował on projekt „Polska x 49” czyli koncepcję powrotu do podziału administracyjnego kraju na 49 województw.

Bogdan Budzisz (sekretarz rady wojewódzkiej SLD), Krzysztof Gawkowski, (sekretarz generalny SLD) i Adam Dębski (szef miejskich struktur SLD)
Bogdan Budzisz (sekretarz rady wojewódzkiej SLD), Krzysztof Gawkowski, (sekretarz generalny SLD) i Adam Dębski (szef miejskich struktur SLD)

Politycy lewicy podkreślają, że w Polsce od 1999 roku, czyli od wdrożenia reformy administracyjnej przez rząd Jerzego Buzka, następuje degradacja byłych miast wojewódzkich z których zabrano nie tylko wojewodę i jego urząd. Efektem jest choćby stały spadek liczby mieszkańców Łomży.  
- Chciałbym aby się Łomża rozwijała, a pieniądze choćby unijne bezpośrednio spływały do Łomży, a nie za pośrednictwem Białegostoku, w którym trzeba je wyprosić – mówi Dębski Adam, szef miejskich struktur SLD, podkreślając, że tak będzie się działo, gdy Łomża powróci na listę miast wojewódzkich Polski.  
I właśnie powrót dawnych województw proponuje SLD. Politycy z centrali partii ruszyli w Polskę by go promować. Łomżę odwiedził sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski.
- Zapytajcie państwo swoich posłów z PSL, PO czy PiS i oni też będą za tym aby te województwa powróciły, tylko nie wiadomo czy zdołają przekonać kierownictwo swoich partii – mówił w Łomży Gawkowski. - Gdy tweetowałem z premierem Tuskiem, to on napisał, że dzisiaj nie jest to możliwe, ale to reforma na pięć lat, która mogłaby wejść w życie w latach 2018-2019 – podkreślał Gawkowski zaznaczając, że do powrotu 49 województw potrzebne są głosy 231 posłów, a SLD chce by ten temat był jednym z najważniejszych w kampanii wyborczej 2015 roku. 
Niemniej w ocenie Gawkowskiego postawienie tego tematu na forum ogólnym sprawiło, że minister Bieńkowska (infrastruktury i rozwoju) już przyznała rację politykom SLD i ośrodki subregionalne mają być obok miast wojewódzkich beneficjentami środków unijnych w nowej perspektywie finansowej UE. 
Póki co SLD rozpoczęło kolportowanie ankiet w której mieszkańcy m.in. byłych miast wojewódzkich mają ocenić reformę administracyjną Buzka i ocenić pomysł lewicy na reaktywowanie dawnych województw. Raport z ankiety ma być gotowy w marcu.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę