Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Kalendarz na rok 2014: „Żołnierze Polski Podziemnej”

Wyjątkowy kalendarz ścienny na rok 2014 przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku. Wydawnictwo nosi tytuł „Żołnierze Polski Podziemnej”, a zilustrowane jest reprodukcjami portretów olejnych, grafik i rysunków przedstawiających sylwetki znanych i mniej znanych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Niecodzienni są też Autorzy portretów - są to Artyści zrzeszeni w Towarzystwie Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi.

Wśród zaprezentowanych postaci są: mjr Witold Pilecki, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” czy płk Jan Piwnik „Ponury”, dowódcy związani z partyzantką akowską Okręgów Wileńskiego i Nowogródzkiego: płk Aleksander Krzyżanowski „Wilk”, por. Anatol Radziwonik „Olech”, por Jan Borysewicz „Krysia” czy ppor. Adolf Pilch „Góra”, „Dolina”. Jedną z postaci umieszczonych w kalendarzu jest kpt. Weronika Sebastianowicz „Różyczka”, Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi.
W kalendarzu uwzględniono święta religijne i państwowe, m.in. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca), Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27 stycznia), ale także ważniejsze rocznice historyczne, np.: przekształcenie ZWZ w AK (14 lutego), rocznicę Bitwy pod Monte Cassino (18 maja), rocznice niemieckiej i sowieckiej agresji na Polskę, a zarazem Dzień Sybiraka (1 i 17 września) i wiele innych. 
Pomysł takiej formy kalendarza jest efektem wystawy, która została otwarta w białostockim Oddziale Instytutu w dniu 27 września 2013 r. i uświetniała obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego oraz uroczystą galę  wręczenia Nagrody Honorowej „Świadek Historii”.
„Dobrym duchem” całego przedsięwzięcia jest Konsul Generalny RP w Grodnie Pan Andrzej Chodkiewicz.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę