Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 stycznia 2023 napisz DONOS@

Wielka Orkiestra zagrała w siatę i nurkowała w Łomży

Główne zdjęcie
Podwodna kwesta WOŚP

- Ty żyjesz, moja kochana Oliwko, dzięki pomocy wielu ludzi dobrej woli – mówi do swej 7-letniej córeczki Joanna Błędos (lat 43) z Łomży, która podczas 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz trzeci będzie kwestowała z pociechą, cudem wyrwaną śmierci. - To była ciąża trojaka: Kacperek zmarł jeszcze w moim łonie, Oliwier odszedł po trzech dniach, a Oliwia żyje do dziś. Prosimy o datki dla chorych dzieci w czasie zbiórki WOŚP, ponieważ córeczka przeżyła tylko dlatego, że w Szpitalu Wojewódzkim lekarze mieli od Wielkiej Orkiestry Jurka Owsiaka inkubatory, respiratory, CPAP i aparaty do podtrzymania przy życiu wcześniaków. Oliwia ważyła 700 gramów...

Oliwia Błędos podczas Gościńca Łomżyńskiego 2013
Oliwia Błędos podczas Gościńca Łomżyńskiego 2013
Instruktaż przed nurkowaniem
Instruktaż przed nurkowaniem
Podwodna kwesta WOŚP
Podwodna kwesta WOŚP
Podwodna kwesta WOŚP
Podwodna kwesta WOŚP
Podwodna kwesta WOŚP
Podwodna kwesta WOŚP
Podwodna kwesta WOŚP
Podwodna kwesta WOŚP
Podwodna kwesta WOŚP
Podwodna kwesta WOŚP
Instruktaż przed nurkowaniem
Instruktaż przed nurkowaniem
12 letni Jakub Barzyk przygotowuje się do pierwszego w życiu nurkowania
12 letni Jakub Barzyk przygotowuje się do pierwszego w życiu nurkowania
Wolontariusze i Sztab WOŚP Łomża (fot. Paweł Dąbrowski)
Wolontariusze i Sztab WOŚP Łomża (fot. Paweł Dąbrowski)

Dziewczynka spędziła w inkubatorze od WOŚP dwa miesiące pod troskliwą opieką całego zespołu dr Marii Wilińskiej, ówczesnej ordynator oddziału noworodkowego i jej ówczesnej zastępczyni dr Bożeny Florczyk, która o akcji charytatywnej Jurka Owsiaka wyraża się w samych superlatywach. A razem z mamą maleńka i leciutka Oliwia Błędos przeleżała na granicy życia i śmierci 93 dni. Teraz, w pochmurną i wietrzną sobotę przed 22. Finałem WOŚP, słucha w sali MDK-DŚT, jak druh i szef Sztabu Łomża Krzysztof Pyczot szkoli fachowo i z humorem oraz z poIicjantką Izabelą Białomyzy nowe pokolenie wolontariuszy, których w tym roku na ulicach Łomży i sąsiednich miasteczek ma z puszkami i serduszkami być około setki. Nie będą biegać za przechodniami, aby nikt nie poczuł się do wrzucenia datku przymuszany. Nie będą zbliżać się do jezdni, aby przejeżdżający nie okazali się  porywaczami puszek. Nie będą skarżyć się na deszcz, zimno i zmęczone nogi. I będą uśmiechnięci.

Błysk bajeru w oczach i Błysk na parkiecie
Tak jak monter konstrukcji stalowych Sebastian Pietruczak (lat 21) z Łomży i Daniel Narewski (lat 19) z Kupisk Starych, uczeń „Mechaniaka”. Sebastian po raz trzeci gra w Orkiestrze, bo społecznie zawsze lubił pomagać harcerzom w wartościowych inicjatywach, natomiast Daniel ruszy z puszką oklejoną serduszkami po raz pierwszy. - Zachęciła mnie do tego łatwo moja serdeczna koleżanka – wyjawia jeden z motywów młodzieniec, którego bliscy czy znajomi szczęśliwie nie znaleźli się dotąd w sytuacji krytycznej. - Ale wcale nie dlatego pomagam, że myślę o nich. Myślę o wszystkich bliźnich, żeby mieć wewnętrzną satysfakcję z pomocy drugiemu człowiekowi. Tak bezinteresownie.
Starszy kolega doradza debiutantowi WOŚP, że oprócz szczerego uśmiech i serdecznego powitania, skuteczne mogą być „bajerowania” dziewczyn na czerwone serduszka. - Te serduszka ode mnie są jedyne w swoim rodzaju – wspomina „bajery” z uśmiechem Sebastian. - A dziewczyny to rozbawi!
Z kolei każdego z uczestników turnieju siatkówki w Hali Olimpijczyków Polskich, gdzie aż sześć drużyn rywalizowało o miano najlepszej, bawiły udane akcje i nieoczekiwane zagrania piłką, której podniebny lot obserwowali nieliczni kibice. Imprezę z udziałem zawodowych sędziów organizował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży. Wygrał zespół firmy Błysk pod przewodem Marcina Czerwińskiego (lat 38), za nimi zaś uplasowali się studenci PWSIiP i nauczyciele, gdzie występowały udanie jedyne w turnieju panie: Teresa Białobrzeska, Magdalena Czerwonko i Izabela Szumowska. Wielką niespodzianką, zdaniem obserwatorów, był prymat na parkiecie pedagogów nad strażakami, energetykami i policjantami. Duże pudełko herbaty Lipton poszło na aukcji dla WOŚP aż za 60 zł. Łomżyńscy wolontariusze zebrali do puszek Orkiersty w ubiegłym roku około tysiąca razy więcej.

Kuba i Skubamaniak schodzą razem pod wodę

Zgoła innych wyczynów dokonywali płetwonurkowie z nieformalnej, działającej od czterech lat grupy Skubamaniak, gromadzącej ludzi z Łomży, Zambrowa, Ostrowi Mazowieckiej i Wysokiego Mazowieckiego. Kilku z nich – po raz 1. na nowym basenie w Łomży – prowadziło zbiórkę WOŚP pod wodą. Wystarczyło włożyć pod ich okiem i z pomocą kamizelkę wypornościową, butlę i maskę, po czym zaczerpnąć głęboko oddechu i dać nura, aby odbyć podwodną wycieczkę. U jej celu była na dnie basenu puszka z serduszkiem, gdzie adept nurkowania wrzucał datek. Wśród nich znalazł się prawie już 12-letni Jakub Barzyk z Łomży, którego śmiałe poczynania w wodzie po instruktażu szefa grupy Andrzeja Gutowskiego (lat 47) z Zambrowa obserwowała mama Beata i siostra Natalia.  Mogły potem obie dowiedzieć się od chłopca, że podwodna wycieczka wymaga oddychania tylko ustami, że po zejściu do świata podwodnego pojawia się cisza, słyszy się wyłącznie własny oddech, a ciało ogarnia stan bezwładności jak w kosmosie: uwolnione od ciężaru ciało unosi się „szybując”.
Wolontariusze WOŚP będą jednak w niedzielę twardo stąpać po ziemi od samego rana do zmroku, kwestując na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej oraz dla godnej opieki medycznej seniorów. Szczegółowy program imprez 22. Finału WOŚP znajduje się na stronie: wosp.lomza.pl. Centrum atrakcji i koncertów będzie w bibliotece dla dzieci i po sąsiedzku w MDK.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę