Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych z „Edukatorem”

Główne zdjęcie
Barbara Kuczałek, prezes zarządu Stowarzyszenia Edukator w Łomży.

- Jesteśmy ogromnie dumni ze swego osiągnięcia, ponieważ zdobyliśmy drugą lokatę punktową na 124 oceniane wnioski 13. konkursu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i mamy na rok 2014 zatwierdzony budżet projektu w wysokości 720 tys. 495 zł – cieszy się Barbara Kuczałek (lat 68), prezes zarządu Stowarzyszenia Edukator w Łomży. - Dzięki temu, przez trzy lata będziemy prowadzić wielospecjalistyczną i długofalową rehabilitację 21 dzieci niepełnosprawnych w wieku od roku do 10 lat z Łomży oraz powiatów: łomżyńskiego, kolneńskiego i zambrowskiego. Zapraszamy rodziców dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności, aby zgłaszali się do nas do 20. stycznia.

Istotną zaletą nowego programu „Edukatora” jest to, że dzieci będą korzystały z zajęć nieodpłatnie. Jeśli mali pacjenci mieszkają poza Łomżą, będą gratis przywożeni do i odwożeni z Przedszkolnego Ośrodka Wsparcia i Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych. Działa on od 2007 r. przy przedszkolu „Mały Artysta” i dysponuje, m.in., salą doświadczania świata, grotą solną i wanną do hydromasażu.
- Kompleksowa rehabilitacja wielospecjalistyczna oznacza, że dziećmi zajmą się: fizjoterapeuci, logopedzi, oligofrenopedagodzy, psycholog i tyflopedagog – tłumaczy prezes Kuczałek. - Ostatnia specjalizacja skierowana jest do dzieci z wadami wzroku, niedowidzącymi i niewidomymi. Można je nauczyć czynności samoobsługowych i przygotować do rozstania z rodziną, jeśli trafią do Lasek.
Ponad 720 tys. zł to pieniądze na realizację pierwszego, 15-miesięcznego etapu projektu, który ma  być prowadzony do końca marca 2017 roku. Główną intencją prezes Barbary Kuczałek, autorki części merytorycznej, jest uwzględnienie mieszkańców małych środowisk wiejskich, którzy mają znacznie ograniczony dostęp do właściwej rehabilitacji. Planowane działania opierają się na pracy indywidualnej i grupowej włączającej z dziećmi niepełnosprawnymi. Rehabilitacja ukierunkowana będzie na usprawnienie fizyczne i psychiczne oraz stymulowanie aktywności uczestników projektu.

Barbara Kuczałek: „Liczy się dziecko, a nie statystyki”
- Nasze dotychczasowe doświadczenia w pracy z dziećmi o różnej niepełnosprawności wskazują, że rehabilitacja jest tym skuteczniejsza, im wcześniej została podjęta – opowiada prezes „Edukatora”. - Powinna być systematyczna, długofalowa i nastawiona na możliwości rozwojowe każdego dziecka.
Zajęcia będą odbywały się w dwóch grupach ok. 10-osobowych co dwa dni w godz. 8. - 16, a jeśli zajdzie potrzeba - do godz. 18., również w soboty, ponieważ rozkład zajęć będzie dostosowany do konkretnej sytuacji domowej i szkolnej dziecka. Warunek zakwalifikowania to aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, w związku z istniejącymi wadami i uszkodzeniami organizmu. Formularze można pobrać na stronie stowarzyszenia: www.sosedukator.pl lub w dni robocze w godz 8. - 15. w biurze przy ul. Polowej 57 C w Łomży. Informację można uzyskać także telefonicznie: 86 215 04 63 albo 600 859 858.
- Dane o liczbie dzieci niepełnosprawnych są alarmujące – podsumowuje prezes Barbara Kuczałek. - Od stycznia 2012 do czerwca 2013 roku na naszym terenie zarejestrowano 494 dzieci z różnymi wadami fizycznymi i niedomogami intelektualnymi. W Łomży – 143, w powiecie łomżyńskim – 137, w Kolnie i powiecie kolneńskim – 108, w Zambrowie i powiecie zambrowskim – 106. Myślę, że będziemy przyjmowali też dzieci do rehabilitacji po terminie: liczy się dziecko, a nie statystyki.

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę