Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 14 kwietnia 2021 napisz DONOS@

„Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie”

Nieco ponad 20. młodych łomżan oddało część Romanowi Dmowskiemu w 75. rocznicę jego śmierci. Happening na Starym Rynku zorganizował Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej. Uczestnicy przynieśli ze sobą jedną biało-czerwoną flagę i jeden plakat ze zdjęciem twórcy i ideologa narodowej demokracji.

Po spotkaniu na Starym Rynku, w trakcie którego usiłowano pokrótce przedstawić postać Romana Dmowskiego i jego zasługi dla Ojczyzny, młodzi łomżanie udali się do Drozdowa. Tam w ścianie dawnego dworu rodziny Lutowskich, w którym 2 stycznia 1939 roku zmarł Roman Dmowski, wmurowana jest tablica pamiątkowa. Przed nią złożono wieniec oraz zapalono znicze. 

„Jestem Polakiem - więc całą rozległą stroną swego ducha żyję życiem Polski, jej uczuciami i myślami, jej potrzebami, dążeniami i aspiracjami. Im więcej nim jestem, tym mniej z jej życia jest mi obce i tym silniej chcę, żeby to, co w mym przekonaniu uważam za najwyższy wyraz życia stało się własnością całego narodu. 
Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka” - pisał Roman Dmowski w wydanej w 1903 roku książce pt. „Myśli nowoczesnego Polaka”. Książka ta stała się swoistym manifestem politycznym Romana Dmowskiego. W czasach PRL wydawanie „Myśli” Dmowskiego było zakazane przez cenzurę, ukazywały się one na emigracji oraz w tzw. drugim obiegu.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę