Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

Obwodnica Łomży może być (jeszcze) w 2020 roku

Główne zdjęcie
Plany obwodnicy Łomży. Drogowcy chcą ją zbudować w wariancie dalekim zachodnim (niebieska linia na mapie).

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ogłosiło konsultacje społeczne projektu Dokumentu Implementacyjnego do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.). To dokument, który wskazuje priorytetowe inwestycje w obszarach transportu drogowego, kolejowego, morskiego i śródlądowego (wodnego). Na liście najważniejszych inwestycji drogowych jest Via Baltica z obwodnicą Łomży.

Strategia Rozwoju Transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 roku) została przyjęta przez rząd w styczniu ubiegłego roku. Projektu Dokumentu Implementacyjnego opublikowano w czerwcu 2013 roku, a teraz go nieco zmodyfikowano. 
Konieczność sporządzenia dokumentów wynika z nadrzędnych wymogów określonych w programach Unii Europejskiej, a bez nich Polska nie mogłaby otrzymać unijnego wsparcia na realizację inwestycji. W dokumencie implementacyjnym znajduje się m.in. lista najważniejszych w kraju inwestycji drogowych. I na 14. miejscu jest budowa S61 na odcinku 153 km od Ostrowi Mazowieckiej do obwodnicy Augustowa. Jednym z zadań jest też budowa obwodnicy Łomży. Zgodnie z planami pierwszy przetarg na wyłonienie jej budowniczego miałby zostać ogłoszony w trzecim kwartale 2016 roku, a obwodnicy miałaby zostać oddana do użytku w 2020 roku. Mniej więcej w tym samym czasie realizowane miałaby być także wszystkie inne odcinki Via Baltica. Koszt budowy S61 od Ostrowi do Augustowa szacowany jest na 5,5 mld zł. 

Na liście – na 7. miejscu - jest też odcinek Via Baltica od obwodnicy Augustowa do granicy z Litwą. Jego koszt szacowany jest na 1,66 mld zł, i ten odcinek miałby być budowany w ramach nowego instrumentu finansowego UE „Łącząc Europę”. 

Konsultacje społeczne Dokumentu Implementacyjnego do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.). rozpoczynają się dziś (2 stycznia) i potrwają do 5 lutego 2014 r. Uwagi do dokumentu można zgłaszać za pomocą formularzy on-line.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę