Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Nowy rok z nowymi cenami

Nowy rok mieszkańcy Łomży zaczynają z zafundowanymi przez władze wyższymi podatkami lokalnymi. Uchwalając je argumentowano, że to „tylko groszowe” podwyżki, i że dla naszego dobra – bo lepiej co roku podnosić po troszku u niż co kilka lat znacząco. I tak od 1 stycznia stawka najpopularniejszego podatku od nieruchomości – płaconego przez wszystkich mieszkańców - od budynków lub ich części mieszkalnych wynosi - 0,69 zł od 1 m² powierzchni użytkowej czyli o 1 grosz więcej niż dotychczas. Podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest o 20 groszy wyższy (21,87 zł/m2).

Wyższe są wzrosty stawek podatku od środków transportu. I tak na przykład za samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowite powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie – trzeba już zapłacić 696 zł podatku czyli o 6 zł więcej niż w 2013 roku. 
Bez zmian pozostają opłaty za psy. Za każdego takiego czworonoga psa w bloku trzeba zapłacić do kasy miasta 90 zł, a w budownictwie jednorodzinnym 80 zł. 
Wielkie zmiany dotyczą za to numerów kont na które mieszkańcy wpłacają m.in. podatki lokalne i opłaty za śmieci. Od 1 stycznia miasto zmieniło bank obsługujący samorząd. Bank BPH zastąpił Getin Noble Bank i zmianie uległy wszystkie numery kont, a termin płatności opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za miesiąc styczeń 2014 r przesunięto już do 28 lutego. 
Wraz z nowym rokiem droższe są także opłaty za wodę dostarczaną przez MPWiK do domów i odbiór ścieków. W sumie łomżanie płacą już za metr sześcienny 8 złotych i 16 groszy, czyli o 2,26% więcej niż dotychczas.
„Taryfy zostały opracowane zgodnie z zasadami”, a „koszty świadczonych usług zostały pozytywnie zweryfikowane pod względem celowości ich podnoszenia” - napisał we wniosku o zatwierdzenie podwyżki wiceprezydent Beniamin Dobosz. I po tych słowach nieważne było, że radni wniosek odrzucili. 
Jednocześnie wraz z podwyżką w Łomży od nowego roku ceny wody i ścieków w Piątnicy, która także obsługiwana jest przez łomżyńską miejską spółkę, spadły o 7-8%. Za dostarczaną do domów wodę mieszkańcy gminy Piątnicy płacą 2,48 zł/m3, a za odprowadzane ścieki od 7,55 do 7,74 zł/m3.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę