Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@
wiadomość z www.radio.bialystok.pl

Taniej za prąd

Od nowego roku mniej będziemy płacić za prąd, to druga taka obniżka w historii. Urząd Regulacji Energii wyjaśnił, że same ceny energii elektrycznej zostaną obniżone o 6 procent, wzrastają natomiast opłaty za dystrybucję, co przełoży się na średni spadek naszych rachunków o 2,5 procent.

W opinii Bartłomieja Derskiego z portalu wysokienapiecie.pl, za decyzją tą stoją między innymi spadające ceny energii w hurcie. Według niego, to czym kierował się też prezes URE przy zatwierdzaniu nowych taryf było odejście od obowiązku zakupu żółtych i czerwonych certyfikatów, które wspierają rozwój kogeneracji, czyli łącznego wytwarzania prądu i ciepła. 

Dodaje, że dzięki temu rozwijamy efektywność energetyczną. Zdaniem Derskiego, na początku roku może czekać nas niemiła niespodzianka, ponieważ Sejm kończy prace przywracające tak zwane certyfikaty kogeneracyjne. Dla przeciętnego odbiorcy może to oznaczać blisko 11 złotych więcej za megawatogodzinę w rachunku, czyli około 2 złotych miesięcznie, a to zniweluje zapowiedziany spadek cen prądu. 

Derski wyjaśnia, że przywrócenie certyfikatów jest ważne szczególnie dla elektrociepłowni w mniejszych miastach - przede wszystkim tych, które produkują ciepło i prąd z gazu. Elektrociepłownie zarabiały dzięki certyfikatom dodatkowe 900 milionów złotych rocznie. Ponowna podwyżka cen będzie wymagała złożenia przez sprzedawców energii wniosków o korektę taryf.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę