sobota, 21 października 2017 napisz DONOS@

Rekordowe ceny skupu mleka w Polsce

Według najnowszych danych GUS w listopadzie mleczarnie za surowiec płaciły przeciętnie 150,03 zł/hl, tj. więcej o prawie 5% wobec października br. i o 23% wobec analogicznego miesiąca ubiegłego roku. - Co więcej, cena przekroczyła o prawie 36% średnią cenę notowaną w listopadzie w ciągu ostatnich pięciu lat – podają analitycy Banku BGŻ podkreślając, że jest to nowy rekord osiągnięty w Polsce.

W opublikowanym tuż przed świętami raporcie AgroTydzień analitycy BGŻ jako ciekawostkę wskazują fakt, że w ubiegłym miesiącu najmniejsze podwyżki cen mleka (o niespełna 2% w relacji miesięcznej do 149,86 zł/hl) odnotowano w województwie podlaskim, które dotychczas charakteryzowało się najwyższymi cenami. Tym samym rejon ten z pierwszego miejsca spadł na miejsce 9, a uzyskana przez rolników cena jest nawet niższa od średniej krajowej. 
Najwięcej za mleko płacono natomiast w województwie lubuskim – 158,28 zł/hl, + 6% w relacji miesięcznej. Z kolei największe wzrosty odnotowano w mazowieckim – o prawie 9% do 154,42 zł/hl – oraz zachodniopomorskim – o 7% do 157,68 zł/hl. 

Analitycy banku BGŻ oczekują, że w grudniu ceny mleka tradycyjnie już wzrosną, natomiast w 2014 r. ta dynamika prawdopodobnie ulegnie wyhamowaniu. W dalszych miesiącach możliwe są spadki cen. Niemniej oceniamy, że przez cały rok pozostaną one na rekordowo wysokim poziomie. Zważywszy na fakt, że koszty produkcji będą się stabilizowały (a w przypadku pasz możliwe są nawet nieznaczne obniżki), opłacalność produkcji mleka będzie nadal bardzo wysoka.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0